Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wielkanocna kolekcja pisanek Bożeny Miłoś [WIDEO]

Facebook Twitter

Kilkadziesiąt pisanek z całego świata można oglądać w Galeryjce Wiślańskiego Centrum Kultury. To zaledwie skromna część zbiorów Bożeny Miłoś. Jaja pochodzące z całego świata zaprezentowano w Galeryjce Wiślańskiego Centrum Kultury.

fot.Alexas_Fotos/ pixabay.com

Śmiało można powiedzieć, że jest to pasja życia, bo pochodząca z Wisły Bożena Miłoś, zbiera je od 25 lat. Jak przyznaje, w swojej kolekcji ma ich już grubo ponad… dwa i pół tysiąca. Pisanki, kraszanki i wszystko co się z jajkiem i jego kształtem wiąże. Materiał, z którego są wykonane jajka jest bardzo różny. W większości to wydmuszki z jaj naturalnych, ale nie brakuje jajek styropianowych, drewnianych, są i uwite z nici.

Techniki, którymi przyozdabiane są jajka są bardzo różne. Są techniki jubilerskie, koraliki, perełki. Są też malowane farbami, ale i batiki – czyli jajka zdobione woskiem, później jest on ścierany, lub w innej wersji pozostaje na jajku – opisuje pani Bożena. Na wystawie nie brakuje również jajek szklanych, zarówno tej rodzimej produkcji z huty szkła w Krośnie, ale część z nich pochodzi z Chin. Te akurat nie są ozdobą wielkanocną, a służą jako przyciski do papieru. W kolekcji są również tak egzotyczne wyroby jak jajko z tufu wulkanicznego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2022