Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wielkanocny Zwierzyniec. Zwierzęta to sposób na stres i depresję!

Facebook Twitter

Baranek, kurczaczek czy zając. Wielkanoc to święta, których symbolami są zwierzęta. Dlatego my pod hasłem "Wielkanocny Zwierzyniec", przyjrzeliśmy się naszym "braciom mniejszym". W te święta opowiemy o owcach czy zającach i o tym, jaki wpływ mają zwierzęta na ludzi.

Zwierzęta mają ogromny wpływ na ludzi- mówią nam Anna Wyrostek i Paulina Cholewińska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Niezależnie czy jest to kontakt z psem w domu, czy poważna dogoterapia:

Karmienie zwierząt, czesanie zwierząt, to już jest dla nas pewnego rodzaju odstresowanie, czy też później różnego rodzaju terapie, bardziej wyspecjalizowane; wiadomo czy to u osób, które, borykają się z jakimiś problemami czy to natury fizycznej, psychicznej. Nawet według WHO jest stwierdzone, że warto mieć jak najczęstszy kontakt ze zwierzętami, właśnie taka podstawowa opieka polega na tym, że zwiększamy nasz ruch fizyczny, szczególnie w przypadku dzieci z porażeniem mózgowym jest to bardzo dobre. Wspomaga naszą psychikę jeśli chodzi o ludzi, którzy mają częste i chroniczne problemy ze stresem, ponieważ zwierzęta działają antystresowo i antydepresyjnie.

Zwierzęta pomagają w walce z depresją i ze stresem– podkreślamy za Pauliną Cholewińską z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu:

Naukowcy nie mają wątpliwości, że kontakt ze zwierzętami jest ludziom niezbędny, nawet w przypadku alergii. Posłuchajcie:

Jakie zwierzę wybrać dla dzieci? Może być pies, a z mniejszych zwierzątek- gryzonie- odpowiada Paulina Cholewińska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu:

Pies jest dużą odpowiedzialnością, bo trzeba wyjść na spacer, trzeba się nim zajmować w trakcie choroby, bo też się zdarza, że zwierzęta chorują. Ale zwierzęta- jakby to powiedzieć – delikatniejsze, to są króliki czy dla starszych dzieci- szczury. Ponieważ szczur to jest taki wstęp do większego zajmowania się zwierzęciem, ponieważ o wiele więcej opieki (…).

– mówi Anna Wyrostek i tłumaczy zwierzęce symbole świąt Wielkie Nocy. Posłuchajcie:

Rozmawiała Aleksandra Szczerbicka.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj