Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Wielki Piątek. Śmierć Jezusa na krzyżu

Facebook Twitter

Dzisiaj Wielki Piątek. Dla wszystkich chrześcijan to dzień, kiedy Jezus umarł na krzyżu. W roku liturgicznym to wyjątkowe święto. W kościele katolickim, w ten właśnie jeden dzień w roku, nie odprawia się mszy świętej. Wielki Piątek to także największe święto w kościele luterańskim.

Wielki Piątek – dzień śmierci Jezusa obchodzony jest w całym świecie chrześcijańskim. Katolicy po wielkoczwartkowej mszy ustanowienia Najświętszego Sakramentu i Sakramentu Kapłaństwa składają Ciało Jezusa w ciemnicy. Dzisiaj to dzień Krzyża. Po południu odprawiana jest wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Celebrans i asysta wchodzą do kościoła w ciszy. Księża przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem, a po modlitwie czytana, bądź śpiewana jest Ewangelia z opisem Męki Pańskiej. Jest to drugi, po Środzie Popielcowej, dzień, w którym katolików obowiązuje post ścisły.

Wielki Piątek jest dla ewangelików największym świętem kościelnym. W parafiach zazwyczaj odprawia się przeważnie dwa nabożeństwa: przed południem i w godzinach popołudniowych lub wieczorem z Sakramentem Ołtarza.

Dla wiernych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce Wielki Piątek to dzień ustawowo wolny od pracy. W wielu domach przestrzega się postu. Protestanci nie praktykują adoracji Grobów Pańskich ani nie biorą udziału w drogach krzyżowych – koncentrują się na Słowie Bożym i nabożeństwach wielkopiątkowych. Wielka Sobota podtrzymuje zadumę i wyciszenie Wielkiego Piątku, podkreślając spoczynek Jezusa w grobie.

Podobnie jak u katolików, u luteran w piątek i sobotę nie dzwonią dzwony. Odezwą się dopiero w niedzielę, ogłaszając radosne alleluja – zmartwychwstanie Jezusa.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 czerwca 2020