Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wielki powrót pociągów do Jastrzębia-Zdroju coraz bliżej

Facebook Twitter

Wielki powrót pociągów do Jastrzębia-Zdroju coraz bliżej. Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły ocenę wniosków zgłoszonych do Programu Kolej+. Wśród propozycji, które zakwalifikowały się do drugiego etapu jest odcinek z naszego regionu. Głównym celem programu jest połączenie miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców z miastami wojewódzkimi.

fot.bart-ms/ pixabay.com

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oceniły pod względem formalnym 96 wniosków złożonych przez samorządy. 79 propozycji (ponad 80%) spełniło wymagania i zostało zakwalifikowanych do II etapu, w tym także wniosek z regionu. Jest więc szansa na otrzymanie dofinansowania i utworzenie połączenia kolejowego między Jastrzębiem a Katowicami. Już wiadomo, że trasa ominie Pawłowice. A to z uwagi na występujące tam szkody górnicze, które uniemożliwiają bezpieczne poprowadzenie linii kolejowej. Z kolei wciąż brany pod uwagę jest wariant z budową nowego przystanku kolejowego w centrum Wodzisławia, na wysokości galerii handlowej.

Realizacja całego projektu na początek będzie kosztować dwa miliony zł. Tyle wyniesie wykonanie projektu i studium wykonalności zadania. Złożą się na to poszczególne samorządy, które na przygotowanie dokumentacji mają rok.

Efekty naboru wniosków i ich ocena w pierwszym etapie programu Kolei Plus pokazują, jak ważna jest dzisiaj kolej dla polskich samorządów. Przez wiele lat likwidowano w Polsce połączenia kolejowe. Ten czas się definitywnie skończył.

– ocenił Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oceniły pod względem formalnym 96 wniosków złożonych przez samorządy do Programu Kolej Plus. 79 z propozycji (ponad 80%) spełniło wymagania formalne naboru i zostało zakwalifikowanych do II etapu. Projekty te spełniają cel Programu. Wnioskodawcy dostarczyli wymagane informacje o projektach, m.in.: dane o uwarunkowaniach społecznych, zakładanych efektach projektów wraz ze wskazaniem oczekiwanych czasów przejazdu, szacunkowych kosztach oraz ujęciu projektów w dokumentach strategicznych. Samorządy zadeklarowały także wolę współfinansowania inwestycji.

To bardzo dobra informacja dla naszego miasta. Od lat zabiegamy o przywrócenie kolei do Jastrzębia-Zdroju. Cieszymy się, że nasz głos wreszcie został usłyszany i wzięty pod uwagę. Chciałam jednocześnie przypomnieć, że Jastrzębie-Zdrój wyraziło wraz z Żorami, Pawłowicami i Czerwionką-Leszczynami zgodę na partycypację w kosztach wykonania projektu i studium wykonalności tego zadania. W przyszłorocznym budżecie zaplanowaliśmy na ten cel pół miliona złotych.

– mówi Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 10 maja 2021