Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Sukces młodych astronomów. Mateusz Bronikowski będzie reprezentował Polskę w konkursie międzynarodowym

Facebook Twitter

Jeden marzy o karierze astronoma-naukowca, drugi chętnie zostałby kosmonautą. Ale Mateusz Bronikowski i Tomek Kurek nie czekają aż ich życzenia spełni spadająca gwiazda, sami już teraz ciężko pracują, by odnosić sukcesy. A te pierwsze - i to nie byle jakie - już się pojawiają.

Tomek został właśnie finalistą 57. Olimpiady Astronomicznej, a jego kolega, uczeń pierwszej klasy – na tej samej olimpiadzie uzyskał tytuł laureata, który kwalifikuje go do udziału w 8. Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki w Rumunii.

„Z północnego bieguna księżycowego wystrzelono pocisk, nadając mu prędkość początkową równą lokalnej pierwszej prędkości kosmicznej. Wiedząc, że pocisk upadł na powierzchnię Srebrnego Globu po czasie Δt = 4512 sekund od momentu wystrzelenia, oblicz do jakiej szerokości selenograficznej pocisk dotarł…” – to jedno z zadań, z którymi musieli zmierzyć się uczestnicy Olimpiady Astronomicznej. Mateusz Bronikowski i Tomek Kurek, uczniowie I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku poradzili sobie doskonale. Które zagadnienia sprawiają im więcej trudności?

Oderwijmy się więc na chwilę od ziemi…

Przed Mateuszem Bronikowskim z Rybnika, laureatem Olimpiady Astronomicznej, wiele przygotowań do sierpniowej Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki, która odbędzie się w Rumunii. To duży sukces, a jednocześnie duże wyzwanie. Ale zdobyta dziś wiedza z pewnością szybko zaprocentuje.

Pozazdrościliście młodym astronomom? Możecie spróbować swoich sił w internecie.

Skoro już gościliśmy specjalistów w studiu Radia 90, sprawdziliśmy, co każdy z nas może odkryć wieczorem na niebie.

Dodajmy, że zarówno Tomasz, jak i Mateusz – uczeń pierwszej klasy liceum im. powstańców w Rybniku mają już otwarte drzwi na dowolnie wybrany przez siebie kierunek studiów. Mateusz zapowiada również start w dwóch kolejnych olimpiadach. Jest o co walczyć, następna międzynarodowa edycja odbędzie się w Indonezji. Trzymamy kciuki! Opiekunem Mateusza jest Krystyna Uherek, a Tomka – Iwona Zielonka. Oprócz nich spory udział w przygotowaniach do olimpiady miał m.in. Mateusz Krakowczyk (absolwent I LO w Rybniku, uczestnik olimpiady astronomicznej).

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj