Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wielkie pieniądze – 165 milionów euro dla Subregionu Zachodniego. Będą problemy z wydaniem?

Facebook Twitter

Samorządy z Subregionu Zachodniego dostały z unijnych funduszy do wykorzystania 165 mln euro. Pieniądze zostaną wydane, jak znajdą się środki własne na poszczególne projekty.

pieniądze

Pieniądze dla Subregionu Zachodniego to szansa. Ale potrzeba środków samorządu na wkład własny

 A to nie będzie takie proste

– mówi mówił poranny gość Radia 90, prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca, a jednocześnie wiceprzewodniczący Subregionu Zachodniego.

Mieczysław Kieca: W moim przekonaniu będzie bardzo trudno zagwarantować wkład własny do tych środków, bowiem sytuacja finansowa gmin jest fatalna i wynika z takiego, a nie innego systemu finansowania samorządów. Jeżeli to się nie zmieni, w przyszłej kadencji samorządu będzie bardzo trudno realizować zadania.

Radio 90: Czyli cieszymy się z tych pieniędzy, czy raczej martwimy, co zrobić z tak ogromną kwotą?

Mieczysław Kieca: To nie może być takie dziecięce cieszenie się. Tego typu środki są duże, dają możliwość rozwoju wszystkich naszych gmin, ale po pierwsze muszą być dobrze zagospodarowane. Myślę, że do tego jesteśmy gotowi. Po drugie musi być wkład własny, a mamy jeszcze inflację i rosnące koszty.

Mieczysław Kieca prezydent Wodzisławia Śląskiego

Ile trafi do poszczególnych miast i powiatów nie wiadomo. Zależy to od projektów i zabezpieczenia wkładu własnego. Wiadomo, jakie są priorytety:

Mieczysław Kieca: To są pieniądze, które będą dobrze zainwestowane dla wszystkich 650 tys. mieszkańców naszego regionu, dla wszystkich powiatów i gmin Subregionu Zachodniego. Między innymi z tych środków chcemy zrealizować zakup nowego taboru niskoemisyjnego dla komunikacji, budować ścieżki rowerowe. Zająć się zintegrowaniem transportu, bo to jest bardzo ważna rzecz, mamy wielu przewoźników, a także poprawić efektywność energetyczną. To będą projekty na najbliższe lata. Już startujemy.

Władze Wodzisławia mają już plan, na co wydać pieniądze:

Mieczysław Kieca: Chcielibyśmy zrealizować termomodernizację budynków użyteczności publicznej. Myślę tu o szkołach, przedszkolach wraz z montażem fotowoltaiki. Być może pompy ciepła. Zobaczymy także, żeby te budynki były jak najmniej emisyjne, jak najmniej kosztochłonne. Chcemy wybudować i rozbudować centrum przesiadkowe w Wodzisławiu Śląskim. Centrum przesiadkowe wokół dworca kolejowego jest naszą dumą, ale brakuje tam miejsc parkingowych i chcielibyśmy to zrealizować. Plus rozbudować centrum przesiadkowe wokół galerii Karuzela w centrum miasta, bo tam też będzie nowy peron kolejowy. To są takie dwa główne kierunki projektowe dla miasta.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki do zobaczenia na radio90.pl

165 milionów euro dla Subregionu Zachodniego

165 milionów euro dla Subregionu Zachodniego Fot. subregion.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj