Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wielkie, śląskie święto czyli Mianujom mie Hanka w Sejmie

Facebook Twitter

Mianujom mie Hanka w Sejmie - sztukę w budynku parlamentu zobaczyło około 200 osób.

Mianujom mie Hanka w Sejmie
Fot. Materiały prasowe

 Wielkie śląskie święto w Sejmie, czyli Mianujom mie Hanka w polskim parlamencie!

Pokaz specjalny sztuki – Mianujom mie Hanka w Sejmie. To inicjatywa europosła z Rybnika ]Łukasza Kohuta. Śląskie wydarzenie przykuło ogromną uwagę w Warszawie. Przybyło prawie 200 osób, wśród których znalazła się ministra ds. równości Katarzyna Kotula, wiceministra kultury Joanna Scheuring-Wielgus, a także wielu posłów, posłanek, senatorów i senatorek.

Chcemy pokazywać, że Śląsk to nie tylko rolada, Korfanty i węgiel, ale bogactwo wielokulturowej Polski i prężnie rozwijający się gospodarczo region europejski. (…) Polska musi być otwarta na swoje mniejszości i musi być bardziej tolerancyjna. Taki kraj chcemy budować jako największa mniejszość etniczna w Polsce. Jako dumni obywatele Polski, ale o śląskiej tożsamości. 600 000 osób w Spisie Powszechnym zadeklarowało śląską etniczność. Chcemy opowiadać historię naszego regionu i wspólnie działać na jego rzecz

podkreślał w Sejmie eurodeputowany Kohut.

Mianujom mie Hanka to sztuka o skomplikowanej historii pogranicza, widzianej oczami Ślązaczki. W roli głównej wystąpiła Grażyna Bułka z Teatru Korez z Katowic. Sztuka wywołała emocje wśród wielu uczestników obecnych na pokazie w sali kolumnowej. Na koniec swojego wystąpienia Łukasz Kohut zwrócił się z apelem do wszystkich parlamentarzystów i parlamentarzystek obecnych na sali o głosowanie za projektem uznania języka śląskiego za język regionalny.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024