Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wierzyć się nie chce, co ludzie tam wrzucają!

Facebook Twitter

Szmaty, worki, szkło, gruz, popiół, leki czy... martwe kury! To trafia do kanalizacji sanitarnej! Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej w Światowym Dniu Wody (22.03.) apelują by toalet i rur kanalizacyjnych nie traktować jak śmietników.

Fot. Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej

Sedes zaprojektowano do załatwiania potrzeb fizjologicznych, a sieć kanalizacyjną, by przyjmowała nieczystości sanitarne. Tymczasem wiele osób traktuje je jak dodatkowy kubeł na śmieci, zapominając, że sieć kanalizacyjna to zespół urządzeń, który transportuje ścieki i małe zanieczyszczenia do oczyszczalni ścieków. Temu celowi służą również pompy, które po prostu przestają pracować, gdy znajdą się w nich śmieci.

Pracownicy Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej z Ustronia praktycznie każdego dnia muszą ręcznie czyścić kanalizacyjną sieć z nagromadzonych w niej odpadów. Praca jest ciężka i niebezpieczna, bo w śmieciach znajdują się także zużyte igły czy potłuczone szkło. Lista rzeczy, które trafiają – choć nie powinny – do sieci kanalizacyjnej Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej jest niestety bardzo długa. Poważnym problemem są np. włosy, worki oraz szmaty, które zwijają się na urządzeniach mieszających ścieki i unieruchamiają je. W takim przypadku czyszczenie urządzeń nie jest rzeczą prostą, a koszty ich napraw – które często są konieczne – pochłaniają dużo pieniędzy. Każdego dnia w toaletach mieszkańców powiatu cieszyńskiego lądują też spore ilości odpadów higienicznych, takich jak nawilżane chusteczki, podpaski czy patyczki do uszu. One również powinny trafić do koszy na śmieci.

Ale to nie wszystko. Choć trudno w to uwierzyć, to – niestety – pracownicy Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej znajdują w kanalizacyjnej sieci także duże ilości odpadów budowlanych, takich jak gruz, tynk czy żwir. Zdarza się także popiół. Są to ciężkie odpady, które nie są w stanie przepłynąć do oczyszczalni ścieków. Powstające wtedy zatory zatykają kanalizację, doprowadzając do bardzo poważnych i kosztownych awarii. Co się wówczas dzieje? Ścieki mogą cofnąć się i zalać mieszkanie, posesję czy ulicę, powodując przy tym olbrzymie straty materialne oraz niszcząc środowisko naturalne. Ale odpady budowlane nie kończą tej kanalizacyjnej, śmieciowej wyliczanki. W toaletach mieszkańców powiatu cieszyńskiego lądują też oleje silnikowe i tłuszcze, które zastygając w zimnej sieci kanalizacyjnej, oblepiają ją i powodują brak przepływów ścieków. Do kanalizacji trafiają również niedopałki papierosów oraz leki. Substancje te mają bardzo niekorzystny wpływ na mikroorganizmy oczyszczalni ścieków.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2021