Wiesława Walkowska: Aktywni seniorzy to wybrańcy losu, ale musimy dotrzeć do osób zamkniętych osób w domach
Aktywni seniorzy to wybrańcy losu, ale musimy dotrzeć do osób zamkniętych osób w domach - mówiła w porannej rozmowie w Radio 90 dr Wiesława Walkowska przewodnicząca Śląskiej Rady Seniorów przy Marszałku Województwa Śląskiego.

Szacowany czas czytania: 01:38
Doktor Wiesława Walkowska jest nie tylko przewodnicząca Śląskiej Rady Seniorów przy Marszałku Województwa Śląskiego, ale także członkinią zespołu do spraw wyzwań demograficznych, autorka książki „Późna dorosłość w dobrym stylu”:
Radio 90: Im więcej lat, tym smutniej. Czy tak musi być? To jeden z tytułów rozdziałów zawarty w tej książce…
Wiesława Walkowska: Tak, my nie powinniśmy być sami. Powinniśmy się integrować, żebyśmy tę starość odczarowali. Aktywni to są wybrańcy losu, to są wybrańcy bogów – ja ich często określam ci, którzy działają w uniwersytetach, w koła gospodyń. Ja się pochylam również nad osobami zamkniętymi w domu i my musimy do tych dotrzeć. Ta samotność jest związana z chorobą, z wykluczeniem właśnie tego typu, jest naprawdę bardzo bolesna.

Nasze życie jest podróżą, ważna jest wymiana międzypokoleniowa – mówiła w porannej rozmowie dr Walkowska przez lata związana z Uniwersytetem Śląskim:
Wiesława Walkowska: Jestem przewodniczącą Śląskiej Rady Seniorów i nawiązałam kontakt z młodzieżowym sejmikiem. Bardzo mi zależy na tym, żeby tutaj zadziałały się wydarzenia, projekty międzypokoleniowe i to się na pewno zadzieje. Późna dorosłość jest też naukowo sformułowana, więc myślę, że to będzie dobry tytuł dla książki, łącznie również z okładką, gdzie jest motyl, a motyl jest symbolem takiej przemiany, prawda? Od tej pory poczwarki, po rozwinięcie skrzydeł, czyli tak jak nasze życie, które ja tak uważam, że jest podróżą.
A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z dr Wiesławą Walkowską do zobaczenia poniżej: