Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wieża widokowa na Ignacym zamknięta. Dlaczego?

Facebook Twitter

Wieża widokowa na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy zamknięta. W środku odpada tynk i ze względu na wysokość, z której spada może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa odwiedzających. Jak długo symbol Niewiadomia będzie zamknięty?

Wieża jest otoczona barierkami, odcięta od reszty terenu Zabytkowej Kopalni Ignacy.

Jeszcze w lipcu uszkodzenia zostaną zabezpieczone w taki sposób, by wieża mogła być otwarta. Urzędnicy szukają też firmy, która wykona naprawy tynku i to w specyficznych warunkach, ze względu właśnie na wysokość.

– dowiadujemy się w Urzędzie Miasta w Rybniku.

Przypomnijmy: taras widokowy, z którego można obserwować panoramę regionu, mieści się na wysokości około 45 metrów. Wieża na początku służyła jako komin, potem była wieżą ciśnień. W 1995 roku została wyłączona z eksploatacji. 11 lat niszczała, by w 2006 roku doczekać się remontu i otwarcia dla turystów.

Jest symbolem Zabytkowej Kopalni Ignacy, która zmienia w całości swoje oblicze, trwają tam intensywne prace. Budynek sprężarkowni jest gotowy, teraz trwają zakupy dotyczące wyposażenia. Odbiory techniczne powinny się zakończyć w sierpniu.

Budynek będzie pełnił funkcje społeczne i znajdzie się w nim miejsce na świetlicę środowiskową i dla organizacji społecznych. Jak teraz się prezentuje Rybnik pokazał w mediach społecznościowych:

Trwa remont szybu Kościuszko:

Pokonujemy trudności związane z budowlanką i ustaleniami dotyczącymi wystawy, której tematem będzie historia pary. Dokumentacja zamienna, rozwiązująca wszystkie kłopoty będzie gotowa w sierpniu, a przetarg na roboty budowlane związane z wystawą i dostosowaniem pomieszczeń będzie ogłoszony w październiku, wtedy będziemy mogli określić termin zakończenia prac.

– słyszymy od Agnieszki Skupień, rzeczniczki Urzędu Miasta w Rybniku.

Czytaj także:

  • Powstaje muzeum pary w Zabytkowej Kopalni Ignacy [FOTO]

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj