Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wieża Eiffla czy napis Rybnik. Co na rondzie w Niedobczycach?

Facebook Twitter

Wieży Eiffla na rondzie "Niedobczyce Paryż " chcieliby mieszkańcy tej rybnickiej dzielnicy. Napisali petycję w tej sprawie do prezydenta miasta. Podpisało się pod nią ponad 440 osób. Pismo od miesięcy leży na biurku u prezydenta i czeka na jego decyzję.

Piotr Kuczera jednak zwleka i nie ukrywa, że widziałby w tym miejscu napis Rybnik.

Tymczasem mieszkańcy przypominają, że od lat ta część miasta nazywana była Paryżem. Tak nazywa się tutejsze osiedle, boisko czy przystanek autobusowy:

Wiążę się to z historią, ludzie naprawdę żyli dostatnio, bogato, można powiedzieć, że w miarę i wesoło. Byli ludzie, którzy grali na akordeonach, na trąbkach, nawet niektórzy malowali, mogę powiedzieć, że byli nawet szczęśliwi w tym miejscu. Zawsze to utożsamiali z Paryżem. Osiedle Paryż istnieje od okresu po wojnie Francji z Rosją, po tej wojnie żołnierze przechodzili przez Polskę do Francji i część tych żołnierzy zostało na Paryżu. I taka legenda krąży, że paryżanie tu zostali.

Dlatego też mieszkańcy wnioskowali do Rady Miasta, by nowe rondo nazwać Niedobczyce Paryż. Tak też się stało, radni miasta jednogłośnie poparli pomysł. Teraz czas na budowę w tym miejscu symbolu Paryża czyli wieży Eiffla:

Jeżeli jest Paryż, a Paryż kojarzy się nam z wieżą Eiffla, to to jest jakaś symbolika. Jakby ta wieżą była podświetlona, to widać ją od Wodzisławia, bo ulica Wodzisławska jest w linii prostej,  dojeżdżając do tego ronda, do tej wieży, to byłby punkt orientacyjny na trasie do autostrady A1. To byłaby duma dla Rybnika i niesamowita promocja.

Mieszkańcy znaleźli już dwie kilkunastometrowe miniatury paryskiej wieży i liczą, że prezydent Kuczera poprze te budowę:

Tymczasem prezydent Piotr Kuczera nie wyraża entuzjazmu w związku z budową na nowym rondzie repliki wieży Eiffla. Mówił o tym w studio Radia 90:

Mieszkańcy podkreślają, że związki Rybnika i Francji są niezaprzeczalne. W 1961 roku Rybnik był pierwszym miastem w Polsce, które podpisało umowę z miastem zza żelaznej kurtyny. Było to francuskie Saint Valier. Potem przyszły kolejne miasta Mazamet czy Liévin. Za czasów prezydenta Józefa Makosza pojawiły się i sprawdzają do dziś francuskie rozwiązania komunikacyjne czyli ronda.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024