Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wilk spacerował wzdłuż drogi między Jankowicami a Rudami. Leśnicy apelują o ostrożność

Facebook Twitter

Idziesz do lasu? Uważaj na wilki. Mieszkasz na terenie gminy Kuźni Raciborskiej? Zabezpiecz domowe zwierzęta i przydomowy pojemnik na odpady.

Opowieści o regionie: wilki

Wilk spacerował wzdłuż drogi między Jankowicami a Rudami

Kilka tygodni temu jeden z mieszkańców zauważył wilka spacerującego wzdłuż drogi między Jankowicami a Rudami:

Roman Suska: To był samotny wilk, który szedł między Jankowicami a Rudami wzdłuż drogi. Wilk szedł w pewnej odległości od asfaltu.

Radio 90: To świadczy o tym, że on się zagubił. Jak należy to interpretować?

Roman Suska: W tym konkretnym przypadku ciężko powiedzieć, bo wilki są zwierzętami stadnymi. Natomiast w tych stadach też ustala się pewna hierarchia. Czy to był jakiś odrzucony osobnik, czy to był jakiś osobnik jeden migrujący, szukający swojej nowej watahy – to należałoby poczynić dalsze obserwacje.

Jedno jest pewne wilki w rudzkich lasach żyją już od kilku lat, a ich pojawienie się to dowód na dobre funkcjonowanie ochrony przyrody

– mówi w rozmowie z Arkadiuszem Żabką Roman Suska rzecznik prasowy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Warto pamiętać, o tym jak należy się zachować gdy zobaczymy wilka w lesie:

Roman Suska: Można znaleźć na naszym leśnym terenie tropy. Można też zaobserwować wilka, chociaż to drugie jest ciężkie, bo wilk jest raczej zwierzęciem skrytym.

Radio 90: Spotykamy wilka. Co mamy robić?

Roman Suska: Nie dążyć do konfrontacji, do zbliżenia się z tym zwierzęciem. To jest zwierzę dzikie. Jeżeli ktoś wilka zauważy, należy dać znać o swojej obecności i powoli wycofać się.

Radio 90: Z tego, co czytam na ulotce Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, należy unieść ręce do góry i krzyczeć.

Roman Suska: Nie chodzi o to, żeby od razu się wydzierać. Chodzi raczej o to, żeby zasygnalizować, żeby wilk miał szansę, żeby mógł zobaczyć. Jak nas zauważy, powinien nam zejść z drogi, bo wilk tak samo nie dąży do konfrontacji z człowiekiem.

Pamiętajmy, by nie spuszczać psa ze smyczy na spacerze w lesie, a jeżeli mieszkamy blisko lasu, zadbajmy o szczelność pojemników na odpady. Psy i koty trzymajmy najlepiej w domu, lub dobrze zabezpieczonych kojcach.

Pełna treść ulotki

Materiały edukacyjne oraz informacje ze strony RDOŚ: Wilk nie taki straszny

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lutego 2024