Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

WIOŚ informuje o wynikach kontroli przeprowadzonej w Pilchowicach. Co wykazały pomiary? [WIDEO]

Facebook Twitter

Naruszenie pozwolenia wodnoprawnego i przekroczenie dopuszczalnych norm hałasu. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach informuje o wynikach kontroli przeprowadzonej w Pilchowicach na terenie firmy, na działalność której skarżą się mieszkańcy. Sprawdzali pracę przedsiębiorstwa od października do grudnia.

Stwierdzono m.in., że wschodnia część kanału zanieczyszczona była mułem węglowym pochodzącym z placu składowego i zobowiązano zakład, by to usunął. A co z badaniem hałasu, na który szczególnie narzekają nasi słuchacze?

Badania emisji hałasu prowadzono i w dzień, i w nocy. WIOŚ nie potwierdził, że nocą prowadzone były prace. W ciągu dnia pracowały natomiast maszyny ciężkie, odbywał się normalny ruch ładowarek i samochodów ciężarowych. Dwa punkty pomiarowe zlokalizowano w otoczeniu i na budynku mieszkalnym przy ul. Bierawki. Wyniki pomiarów wykazały, że na jednym z nich poziom hałasu przekraczał dopuszczalne normy. Zmierzona wartość wynosiła dokładnie 50,4 decybele, przy dopuszczalnych 50. Ukarać można dopiero za przekroczenie od poziomu 1 dB. Dlatego też WIOŚ nie mógł nałożyć kary.

Wyniki analizy trafiły do Starosty Gliwickiego, który w myśl polskiego prawa ma kompetencje, by zobowiązać spółkę do poprawy pracy zakładu. Wiemy, że urzędnicy zażądali od firmy wyjaśnień w tej sprawie, natomiast nie wiemy jaki jest tego efekt, ponieważ służby prasowe gliwickiego starostwa nabrały wody w usta. Tak naprawdę od listopada pytamy o to, co urząd może zrobić w rozwiązaniu sporu, który trwa od ponad 10 lat. Pytamy też o pozwolenia, na mocy których firma prowadzi przeróbkę węgla na terenie rolnym.

Nasze pytania wciąż pozostają bez odpowiedzi. A mieszańcy sami mierzą poziom hałasu. W ostatnim czasie kilkukrotnie interweniowała tam policja, którą wzywały osoby skarżące się na głośną pracę zakładu w nocy. W czwartek (04.02.) po północy funkcjonariusze potwierdzili, że hałas powodują uruchomione maszyny. Komisariat w Knurowie będzie prowadził postępowanie o wykroczenie.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj