Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wiosenny las. Sprawdźmy jak się budzi przyroda

Facebook Twitter

"To wyjątkowy czas w lesie, czas kolorów i dźwięków" - mówi nam Robert Pabian, szef Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, opowiadając o wiośnie w lesie: "To dla mnie najpiękniejsza pora roku, to właśnie teraz las daje nam najwięcej wrażeń".

fot. _Alicja_/ pixabay.com

Leśnicy mają przywilej oglądania wiosennej pobudki zwierząt i roślin. Gdzie zajrzeć żeby to zobaczyć najlepiej?

Wystarczy wyjść poza miasto, gdzieś na skraj lasu i widzimy kwitnącą leszczynę, to się dzieje nawet już w styczniu. Bardzo wcześnie kwitną też bazie, każdy je zna, bo bazie stały się symbolem Wielkanocy.

– mówi nadleśniczy Robert Pabian. Razem z nim zaglądamy na dno lasu a tam? Wawrzynek wilczełyko:

Który nie tylko kolorem kwiatów, ale też zapachem może być rozpoznawany. On kwietnie w połowie marca. No i oczywiście tradycyjne przebiśniegi i krokusy, choć krokusy  u nas dziko nie występują, ale w ogródkach już zaczęły się pojawić.

To były proste do znalezienia oznaki wiosny, ale teraz trudniejsze, co warto zobaczyć na wiosnę w lesie? Posłuchaj Roberta Pabiana:

Są też w lesie symptomy wiosny, których leśnicy woleliby nie oglądać. Budzi się do życia kornik drukarz:

W marcu, w kwietniu wylęgają się owady, albo wychodzą ze swoich zimowisk w korze. Wychodzą i zaczynają fruwać, my je wtedy widzimy.

Jak się zachowują zwierzęta na wiosnę?

W naszych lasach nie ma zwierzą, które zapadają w sen zimowy, w hibernację. One cały czas są aktywne, oczywiście nieco inaczej wyglądają, bo zwierzyna płowa, także czarna jak dziki, one mają inną sierść, inną suknię- jak to mówią myśliwi i leśnicy- przystosowaną do pory zimowej. Ale ich aktywność tak naprawdę się nie różni. Wiosna dla większość gatunków żyjących w lesie to okres kiedy pojawia się potomstwo (…).

Rozmawiał Robert Krzyżaniak. Udanych wiosennych spacerów!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2022