Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii

Facebook Twitter

Wiosna w końcu nadeszła, a wraz z nią ciepła pogoda oraz kwitnące kwiaty i drzewa. Alergicy nie mają powodu do radości. W Międzynarodowym Dniu Astmy i Alergii, przypomnijmy o tym co pyli w danym miesiącu i jak sobie z tym radzić.

fot. pixabay.com

Alergia to przypadłość, która daje o sobie znać zwłaszcza podczas letnich miesięcy. Uczuleni jesteśmy dosłownie na wszystko, począwszy od jedzenia, kurzu, skończywszy na tak uciążliwych latem pyłkach roślin. Ten trudny dla alergików okres, objawia się, ciągłym katarem, kaszlem, piekącymi oczami.

Trzeba jednak pamiętać, że alergia to choroba i bagatelizując ją możemy doprowadzić do rozwoju bardzo poważnych powikłań, jak np. astmy oskrzelowej.

Dobrze jest wiedzieć, co i kiedy pyli:

Kwiecień: Pyłki brzozy, których stężenie jest w powietrzu bardzo wysokie. Najpopularniejszymi reakcjami alergicznymi na pyłki brzozy to: świąd skóry, oczu, nosa, katar sienny, kaszel, zapalenie spojówek. Jednak nie tylko brzoza pyli w kwietniu. Topola, grab, jesion, wierzba oraz dęby także mogą uczulać.

Maj: Nadal pyli brzoza, jednak do połowy maja stężenie pyłków brzozy w powietrzu powinno opaść. W tym miesiącu znajdą się też pyłki dębu, buka, sosny i świerku, ale kończy się pylić wierzba. Maj to miesiąc, w którym rozpoczynają pylić rośliny zielone. Trawy, babka, pokrzywa czy szczaw będą przez kolejne miesiące uczulać osoby, które cierpią na alergie.

Czerwiec  Pylą trawy, szczaw, pokrzywa i babka. Dołącza do nich żyto, komosa, bez i lipa oraz rzepak i platan (spotykany głównie na zachodzie Polski).

Lipiec: Niestety na czerwcu się nie kończy. W lipcu pylą: trawy i bylica oraz babka, komosa, szczaw i pokrzywa.

Sierpień: Bylica, babka, komosa i pokrzywa.

Wrzesień: Pylą trawy, bylica, babka, komosa, pokrzywa oraz lokalnie ambrozja.

Październik: Nadal pylą trawy, bylica, babka, komosa, pokrzywa oraz lokalnie ambrozja.

Sprawdź kilka porad, jak sobie radzić z alergią:

  • Śledź kalendarz pyleń roślin.
  • Uważaj na pogodę. Niekorzystna jest zarówno sucha, ciepła aura jak i deszcz (na spacer najlepiej wybrać się popołudniem lub wieczorem, czy też po ulewnym deszczu).
  • Zabezpiecz twarz, nos i ciało (przed wyjściem z domu okolice nosa posmaruj cienką warstwą kremu lub wazeliny, pij dużo wody).
  • Dostosuj swoje mieszkanie (nawilżaj powietrze w mieszkaniu, wietrz po deszczu, a także po godzinie 22, kiedy opadną pyłki, koszenie trawy zleć komuś innemu).
  • Zażywaj odpowiednie leki (zaopatrz się w lekarstwa antyalergiczne dostępne bez recepty. Jeśli to nie pomoże, zgłoś się do lekarza).

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj