Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wirtualna strzelnica powstała w Rybniku [FOTO]

Facebook Twitter

Wirtualna strzelnica powstała w Rybniku w Zespole Szkół nr 3 przy ulicy Orzepowickiej. Będzie służył przede wszystkim uczniom szkół ponadpodstawowych podczas zajęć z obronności. Strzelnica jest wyposażona w laserowy system ze specjalistycznym oprogramowaniem i w specjalną broń treningową.

Wirtualna strzelnica w Rybniku to strzelecki system szkolno-treningowy, opracowany na bazie systemów wojskowych. Powstanie obiektu nie było łatwe, tym bardziej cieszymy się, że udało się doprowadzić ten projekt do finału – mówi dyrektor szkoły, Paweł Kaszyca:

Paweł Kaszyca: Dużo pracy trzeba było tutaj włożyć, proces był długi. Projekt, składanie wniosków było w listopadzie. Trochę to potrwało, zanim wnioski zostały rozpatrzone. Potem kwestia zaadoptowania pomieszczenia, przywiezienie tutaj całego sprzętu. Udało się zaadoptować pomieszczenie, które było graciarnią, nie było wykorzystywane. Myślę, że jest duża przestrzeń i bardzo fajnie się tutaj ta wirtualna strzelnica odnalazła. Wykorzystywana jest tam technika laserowa, ale przy próbach strzałów jest normalnie odrzut, bo broń jest ładowana gazowo. Jest też dźwiękowy sygnał, więc daje to praktycznie takie podobne odczucia, jakby się strzelało bronią oryginalną. Myślę, że ta wirtualna strzelnica to strzał w dziesiątkę.

Paweł Kaszyca, dyrektor szkoły w Zespole Szkół nr 3 przy ulicy Orzepowickiej w Rybniku

Wirtualna strzelnica to odpowiedź na zainteresowanie klasami mundurowymi

Powstanie takiej strzelnicy to bardzo dobry pomysł – dodaje rzecznik Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rybniku, kapitan Michał Szymik:

Michał Szymik: Jest to strzelnica, gdzie są karabinki i pistolety pneumatyczne, a więc moim zdaniem jest to bardzo dobry początek, żeby rozpocząć przygodę ze strzelectwem. Dziś zainteresowanie wśród młodzieży klasami mundurowymi jest bardzo duże, dlatego powstają nowe oddziały przygotowania wojskowego i uczniowie widocznie czują chęć, aby poznać tajniki strzelectwa, zapoznać się. Jest to na pewno dobry krok ku temu, aby myśleć później o służbie zawodowej, gdzie na co dzień ma się już w rękach prawdziwą broń.

kapitan Michał Szymik, rzecznik Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rybniku

Ze strzelnicy będą korzystali nie tylko uczniowie ale także organizacje pozarządowe prowadzące działalność na rzecz obronności kraju czy przedstawiciele służb mundurowych. Swoje celne oko jako jeden z pierwszych miał okazje sprawdzić prezydent Rybnika, Piotr Kuczera:

Piotr Kuczera: Na pewno ciekawe doświadczenie biorąc pod uwagę, że technika trochę przyszła z pomocą. Jest to jednak strzelnica bardzo nowoczesna, laserowa, ale oddająca taki autentyczny wymiar strzelnicy- mówię o ciężkości broni, o odrzucie. Przy pomocy instruktorów właśnie młodzież rybnicka będzie miała okazję nabycia tej wiedzy. Zakładam oczywiście, że broń służy do obrony. Jest to takie doświadczenie, które dzisiaj czasem staje się doświadczeniem pola walki- myślę oczywiście o naszym wschodnim sąsiedzie. Myślę, że cały kontekst tego wydarzenia, kształcenia celności, umiejętności, hartu ducha. Myślę, że wszystko to na strzelnicy Zespołu Szkół numer 3 jest dzisiaj dostępne.

Piotr Kuczera, prezydent Rybnika

Dodajmy, że powstanie strzelnicy było możliwe dzięki uzyskaniu dofinansowania w rządowym programie „Strzelnica w powiecie 2022”. Wartość dofinansowani to blisko 194 tysiące złotych, kolejne 100 tysięcy dołożyło miasto.

Zakupiony sprzęt to laserowy system  z oprogramowaniem specjalistycznym, zawierający broń treningową działającą w systemie blow-back, zasilaną green-gaz.  Strzelnicę tworzy komplementarne multimedialne wyposażenie, mające przenośny charakter. To strzelecki system szkolno-treningowy,  opracowany na potrzeby rynku cywilnego na bazie systemów wojskowych.

Prawo do korzystania z wirtualnej strzelnicy będą mieli uczniowie szkół prowadzących działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa, organizacje pozarządowe prowadzące działalność na rzecz obronności państwa, przedstawiciele służb mundurowych oraz podmioty (osoby) upoważnione przez samorząd terytorialny. Korzystanie ze strzelnicy będzie odbywać się według harmonogramów i porozumień zawartych między samorządem a zainteresowanymi podmiotami. Pracownia będzie służyła głównie uczniom szkół ponadpodstawowych podczas zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa, pozwalając na naukę i doskonalenie umiejętności w zakresie:

  • bezpiecznego posługiwania się bronią, w tym manualnej jej obsługi;
  • celowania z wykorzystaniem różnych rodzajów celowników mechanicznych i kolimatorów o „małych” powiększeniach;
  • ćwiczeń w obserwacji, rozpoznaniu i identyfikacji celów;
  • prowadzenia celnego ognia z różnych postaw, na różnych odległościach, w tym do celów ruchomych, ukazujących się przy zmiennych warunkach oświetleniowych i ograniczonej widoczności;
  • wspólnego wykonywania zadań strzeleckich o różnym stopniu skomplikowania.

Strzelnica umożliwiać będzie jednoczesne szkolenie od jednej do czterech osób (każda wyposażona w pistolet lub karabinek) zależnie od rozmiaru wyświetlanego obrazu.

Przygotowywane i realizowane ćwiczenia cechuje możliwość stopniowania trudności od prostych strzelań statycznych i dynamicznych uwzględniających stopień zaawansowania szkolonych do wykonywania zadań strzeleckich o różnym stopniu skomplikowania (między innymi: dynamiczne korygowanie punktu celowania ze zmianą odległości do celu i przy jego poruszaniu, strzelenie do celów ukazujących się w reżimach czasowych, strzelanie przy zmiennych warunkach oświetlenia oraz przy ograniczonej widoczności).

W systemach wprowadzono metody wspomagające proces uczenia się posługiwania bronią i techniki pozwalające odtwarzać pełny proces oddawania strzału. Osoba ćwicząca będzie miała możliwość obserwowania popełnianych podczas oddawania strzału błędów.

Zasada działania systemu wpierana będzie wykorzystaniem kamery i detekcji miejsca odbicia światła lasera wyemitowanego z modułu zamontowanego na broni treningowej. Analiza obrazu z kamery przeprowadzana będzie przez odpowiednie oprogramowanie.

Adaptacja pomieszczeń w Zespole Szkół nr 3 oraz zakup i montaż wirtualnej strzelnicy to efekt zgłoszenia Rybnika do konkursu „Strzelnica w powiecie 2022” ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji. Na realizację zadania, którego wartość sumaryczna to 242 470,22 zł, Miasto otrzymało z MON dofinansowanie w wysokości 193 970,22 zł.

Więcej zdjęć:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj