Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wirtualny Spodek pełen szachistów. Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych

Facebook Twitter

 W najbliższy weekend (18-20.12.) w Katowicach odbędą się Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych. 1500 osób grało w szachy w poprzedniej edycji mistrzostw, w tym roku z powodu pandemii, prestiżowe zawody odbędą się online.

Jak zapowiada Łukasz Turlej, wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Szachowej, edycja 2020 będzie równie mocno obsadzona:

Mamy gorącą nadzieję, że któryś z szachistów, może katowickich, zdobędzie medal a może nawet Mistrzostwo Europy. Mam też nadzieję, że w przyszłym roku 2021, w grudniu, na płycie Spodka będzie możliwość zagrania imprezy na żywo. Teraz wszystko przed zawodnikami, żeby się jak najlepiej spisali.

Cieszę się, że znów będę mógł zagrać w Katowicach

– mówił dziś (15.12.) na konferencji prasowej zapowiadającej Mistrzostwa Europy, arcymistrz Jan- Krzysztof Duda:

Bardzo się cieszę, że Mistrzostwa Europy są zorganizowane znowu w Katowicach, mam bardzo dobre skojarzenie, ponieważ zostałem wicemistrzem Europy w szachach błyskawicznych Katowice 2017. Szkoda, że to będzie wirtualny Spodek tym razem. Polska jest stałym organizatorem Mistrzostw Europy, bo wcześniej były takie eventy we Wrocławiu i w Warszawie. Katowice są bardzo dużym graczem, to aktualnie szachowa stolica Polski.

To uznanie dla Śląska, jeśli chodzi o organizację imprez szachowych, podkreśla także Andrzej Matusiak, prezes Śląskiego Związku Szachowego:

Ja sądzę, że w roku 2021 Spodek będzie pękał w szwach. Już w tym roku sądziliśmy, że pobijemy następny rekord, a wiecie, że w 2017 roku na jednej płycie Spodka grało 1500 szachistów. Przepiękny widok. Myślę, że w 2021 roku uda nam się zorganizować mistrzostwa na żywo. To będzie wspaniała impreza, na którą już teraz zapraszam.

Szachy są bardzo popularne, nie tylko za sprawą hitowego serialu „Gambit królowej”

– mówi Łukasz Turlej, wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Szachowej:

Do rozwoju szachów w Polsce niewątpliwie przyczyniają się sukcesy Jana- Krzysztofa Dudy, dwukrotne zwycięstwo nad mistrzem świata Magnusem Carlsenem, zwycięstwo w meczu nad wicemistrzem świata. I jeszcze z takich rzeczy, które popularyzują szachy, to najnowszy serial „Gambit królowej”. Portale aukcyjne pokazują jak wzrosła sprzedaż szachów, rośnie też liczba użytkowników aplikacji internetowych. W szczycie tej popularności, mamy tę imprezę w Katowicach.

Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych Katowice 2020 już od piątku (18.12.), rozgrywki będzie można śledzić także na radio90.pl.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj