Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Wisła: Dzieci wypoczywają u prezydenta. Odwiedzili ich strażacy [FOTO]

Facebook Twitter

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej Mnich odwiedzili dzieci z województwa podkarpackiego, wypoczywające w Zamku Prezydenckim w Wiśle. Kolonie te zorganizowano dla dzieci najmocniej dotkniętych powodzią z przełomu czerwca i lipca br. Honorowy patronat nad wypoczynkiem objęła Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Agata Kornhauser - Duda.

Spotkanie z dziećmi było doskonałą okazją nie tylko do przekazania informacji na temat bezpiecznego zachowania podczas letniego wypoczynku. Strażacy przygotowali również wiele niespodzianek i atrakcji dla uczestników.

Przybliżyli najmłodszym tematykę ratownictwa wodnego oraz omówili kwestie związane z bezpieczeństwem nad wodą. Poinstruowali dzieci jak zachować się w obliczu niebezpieczeństwa i jak używać numerów alarmowych oraz w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu, w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca. Każdy z uczestników mógł także nauczyć się udzielania pierwszej pomocy i samodzielnie przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie pod okiem strażaka-ratownika.

W trakcie warsztatów dzieci dowiedziały się również, jak wygląda służba strażaka. Zaprezentowano sprzęt oraz specjalistyczne narzędzia, jakimi strażacy posługują się podczas codziennej służby. Miały one również możliwość „praktycznego” użycia sprzętu gaśniczego i spróbowania podawania prądów gaśniczych. Jednym z zadań dla uczestników było przewrócenie pachołków strumieniem wodnym.
Kolejnym punktem warsztatów był pokaz ratownictwa wysokościowego oraz ewakuacji osób poszkodowanych z wysokości z wykorzystaniem technik alpinistycznych i drabiny mechanicznej SD 30.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się także pokaz sprzętu wykorzystywanego podczas akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Dzieci mogły zobaczyć, jak przy pomocy nadajnika GPS podłączonego do komputera można w obrazowy sposób nanosić na mapy miejsca, jakie strażacy przeszukują podczas poszukiwań osób zaginionych. Jednak jedną z największych atrakcji był pokaz umiejętności psa ratowniczego – „Iry”, który udowodnił najmłodszym, że jest on także prawdziwym ratownikiem.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj