StartKultura Się dzieje Wiadomości

Wisła: Wejdź w głąb ziemi! Jaskinia Malinowska ogólnodostępna

Już w najbliższą sobotę miasto zaprasza na oficjalne otwarcie jaskimi. Tworzą ją wysokie, a zarazem dość wąskie szczeliny o prostym przebiegu połączone na różnych wysokościach krętymi ciasnymi korytarzykami z niewielkimi rozszerzeniami stanowiącymi małe komory.

Jaskinia Malinowska zlokalizowana jest w okolicy Malinowskiej Skały tuż przy szlaku czerwonym na wysokości 1075 m n.p.m. Jaskinia jest pomnikiem przyrody nieożywionej i należy do grupy jaskiń szczelinowych. Według ostatnich pomiarów ma niespełna 250 metrów długości korytarzy i głębokość 23 metrów.

W najbliższą sobotę odbędzie się otwarcie Jaskini Malinowskiej. O godzinie 11 z Przełęczy Salmopolskiej wspólnie z przewodnikiem będzie można wyruszyć w kierunku wylotu jaskini. Otwarcie zaplanowano na południe.

Jak mówi Katarzyna Kubaszewska z referatu promocji Wisły: – jaskinia jest ogólnodostępna, każdy może wejść do niej. Zaleca się jednak aby dzieci był starsze niż 10 lat, należy ze sobą zabrać też latarkę.

Jaskinia będzie dostępna przez cały rok, Dzięki współpracy miasta Wisła, Nadleśnictwa Wisła oraz Klubu Alpinistycznego przy Beskidzkiej Grupie GOPR udało się zamontować system stalowych drabin i pochwytów umożliwiających zejście do głównego korytarza, skąd jest dostęp do praktycznie całej jaskini.

Zostaw komentarz