Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wiśniewski: „Mamy nadal ogromną siłę, by pomagać Ukraińcom”

Facebook Twitter

"Mamy nadal ogromną siłę, by pomagać Ukraińcom" - mówił w porannej rozmowie Mariusz Wiśniewski prezes "Stowarzyszenia 17-tka". Od 2018 roku realizuje ona projekt 28 dzielnica wspierający mieszkańców zza naszej wschodniej granicy.

Mariusz Wiśniewski

Od lutego wspiera tych, którzy uciekli przed wojną. Szacuje, że w regionie żyje około 20 tysięcy Ukraińców:

Mariusz Wiśniewski: Mamy ogromną siłę. Ja jestem niezmiernie zaskoczony, tak pozytywnie, tym społecznym odzewem, który nie trwał tylko przez tydzień, dwa tygodnie czy miesiąc. Ta chęć pomagania w większości przypadków ona już trwa te ponad 300 dni. Nic nie wskazuje, by ogromna chęć wsparcia miała się nagle zakończyć. Ona siłą rzeczy w sposób naturalny przygasła. Jest mniej spektakularna, na mniej gestów solidarności nas po prostu stać. Wszyscy borykamy się z problemami dnia codziennego, większymi niż rok temu, ale ona jest.

3 stycznia wyjedzie z Rybnika kolejny konwój do Domu Dziecka na Zakarpaciu. Rok temu jeszcze przed wybuchem wojny, rybniczanie wspierali piżamami młodych Ukraińców akcją „Rybnik mówi dobranoc” teraz na pokładzie busa będzie głównie ciepła odzież, by przetrwać tę zimę:

Mariusz Wiśniewski: Ruszy tam auto dostawcze, które zawiezie dzieciakom to, co jest im potrzebne. A to wszystko znowu jest oparte o zbiórkę, głównie ciepłej odzieży, ale i środków higieny, zabawek dla dzieci. Wieziemy też sprzęt komputerowy taki po reaktywacji, sprawny. Gros nauki odbywa się obecnie w Ukrainie w sposób zdalny.

U progu Nowego Roku 28 dzielnica wydała podobnie jak rok temu kalendarz z Ukraińcami. Tegoroczny nawiązuje do tego, co się dzieje zza naszą wschodnią granicą 3012_- mówi poranny gość Radia 90:

Mariusz Wiśniewski: Tym motywem przewodnim łączącym wszystkie portrety składające się na ten zapis 12 miesięcy jest brak kogoś bliskiego, kto w Ukrainie pozostał. Mamy tutaj mamę z córką, tata jest w Ukrainie, mamy starszych państwa, którzy zostawili wszystkie swoje dzieci w Ukrainie. Mamy mamę z synem, która zostawiła w Ukrainie męża pilota śmigłowca bojowego. Mamy w październiku dwójkę bohaterów, którzy zostawiali swoich rodziców. A tymi bohaterami jest Siergiej i jego żona Darina, Siergiej jest weteranem wojny z 2014 roku i jest w Rybniku.

A cała poranna rozmowa Arkadiusza Żabki z Mariuszem Wiśniewskim prezesem Stowarzyszenia 17-tka do zobaczenia na radio90.pl

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2023