Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wiśniewski: System zatrudniania pracowników z zagranicy jest anachroniczny

Facebook Twitter

System zatrudniania pracowników z zagranicy jest anachroniczny i wykorzystują to nieuczciwi pośrednicy pracy- mówił w porannej rozmowie w Radio 90 Mariusz Wiśniewski pomysłodawca projektu 28. dzielnica zajmującego się pomocą Ukraińcom mieszkającym w Rybniku.

Fot. bridgesward pixabay.com

Jak wiecie z naszych wiadomości, co najmniej 60 osób narodowości ukraińskiej oszukanych przez nieuczciwego pośrednika pracy. Na wypłatę pieniędzy czekają od kilku miesięcy.
Pracodawca płaci agencji pracy, a ta nie rozlicza się na czas z pracownikami:

Ten pośrednik pracy, który przywozi tutaj pracowników i ich wsadza do konkretnego zakładu pracy, to jest taki XXI-wieczny pan, rodem z historii o chłopie pańszczyźnianym, ponieważ jak się okazuje, pozwolenia na pracę, którą otrzymują tutaj obcokrajowcy, to są pozwolenia wydawane tak naprawdę nie do końca im, tylko wydawane firmie. Firma ma wszystkie karty w ręce i ma do tego jeszcze takiego XXI-wiecznego chłopa pańszczyźnianego, który jest przywiązany do ziemi i do pana. Wykorzystują dość anachroniczny system prawny funkcjonujący w Polsce. Spora część tychże firm czuje się na rynku po prostu bezkarna.

Skala oszukanych pracowników może być ogromna. Sprawę bada prokuratura, Państwowa Inspekcja Pracy. Mogą liczyć na pomóc stowarzyszenia 28 dzielnic- podkreśla Mariusz Wiśniewski:

Musimy ich wspierać przede wszystkim w takich sytuacjach rzeczywiście dla nich trudnych, stąd zaoferowana przez nas pomoc prawna, pomoc osób, którzy w 28. dzielnicy działają. Pomagamy powrócić tym, którzy chcą wracać do siebie do domu, pomagamy osobom, które znalazły się w takiej sytuacji, że wystawiono im walizki przed drzwi. Pomagamy im znaleźć lokum, pomagamy im znaleźć nowego pracodawcę. W naszym anachronicznym system prawnym nie jest to wcale proste.

Stowarzyszenie uruchomiło specjalną linię, pod którą mogą zgłaszać się poszkodowane osoby to 519 102 066. Cała rozmowa z Mariuszem Wiśniewskim poniżej.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj