Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Witaj Polsko! 100-lecie przyłączenia Śląska do Polski świętuj na wodzisławskim rynku

Facebook Twitter

To będą huczne obchody 100-lecia przyłączenia Śląska do Polski na wodzisławskim rynku. Już w sobotę (2.07.) od 16.00 uroczystości oficjalne, a po nich koncerty, pokazy, wystawy i inscenizacje. Spodziewana jest wizyta premiera Mateusza Morawieckiego.

Fot. pixabay.com

Początek wydarzenia zaplanowano przy pomniku Powstańców Śląskich i złożenia tam kwiatów. Potem uroczysty przemarsz w kierunku rynku i tam atrakcje dla mieszkańców regionu. Wydarzenia zapowiada Rafał Jabłoński, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mszanie.

Rafał Jabłoński: Zostanie z nami jeszcze przez chwilę Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia, która da krótki koncert, potem już Zespół Pieśni i Tańca Vladislavia, następnie zespoły ludowe i estradowe z powiatu wodzisławskiego, nasze lokalne z ośrodków kultury. Potem w programie Roszak Show czyli już takie poważniejsze granie, profesjonalne, teksty śpiewane po śląsku. Największym wydarzeniem artystycznym tego dnia będzie koncert „Witaj Polsko!”.

W czasie koncertu „Witaj Polsko” na scenie nie zabraknie wyjątkowych artystów.

Rafał Jabłoński: Grubson, Riedel, Steczkowska, Respondek, Kasia Moś, Marcin Roszak, a także Rafał Kozik, finalista programu The Voice of Poland oraz dwie uczestniczki tego programu Paulina Gołębiowska i Karolina Piątek. Wszyscy w towarzystwie Orkiestry Rozrywkowej Gminy Mszana, która łączy siły z Orkiestrą Śląskich Kameralistów. Potem zespoły Vladislavia, to będzie duże wydarzenie artystyczne, nie tylko dla Wodzisławia.

Na wodzisławskim rynku prezentować będą się grupy rekonstrukcyjne, będą bicykle i stroje z epoki. Rozdawana będzie gazeta jubileuszowa.

Rafał Jabłoński: Gazeta będzie wydana na wzór gazety, która była wydawana 100 lat temu, to Herold Wodzisławski i Nowiny Wodzisławskie w jednym. Będziemy rozdawać tę gazetę, na papierze stylizowanym… taki charakter pamiątkowy. Wystawa sprzętu wojskowego w parku (…).

Wydarzenie na wodzisławskim rynku w sobotę (2.07.) od godz. 17.30. Wstęp jest wolny. O 15:00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP uroczysta msza święta.

Wydarzenia również w pozostałych miejscowościach powiatu:

  • Skrzyszów, 3 lipca, „W drodze ku wolności – MuraLOVE Historie” – impreza plenerowa, w programie koncert orkiestry, zespołu folkowego oraz prezentacja muralu okolicznościowego,
  • Godów, 28 sierpnia, Spotkanie pod pomnikiem Powstańców Śląskich – spotkanie mieszkańców i zespołów śpiewaczych,
    Krostoszowice, 11 listopada, „Krostoszowickie Kilometry Niepodległości” – 8. edycja plenerowej imprezy biegowej. Trasa to ok. 11 km. Zawodnicy nordic walking zmierzą się z dystansem o połowę krótszym. Obowiązują biało-czerwone elementy stroju. Do imprezy dołączą także rowerzyści Koła Turystyki Rowerowe z Godowa,
  • Pszów, 8 listopada, „Przegląd Pieśni Patriotycznej Pszów 2022” – gala laureatów (impreza przeznaczona dla dzieci i młodzieży z naszego regionu),
  • Rydułtowy, listopad (dokładana data zostanie podana później), Koncert Pieśni Patriotycznych „Wyśpiewajmy radość” – na scenie wystąpią regionalne zespoły w różnych grupach wiekowych, z utworami zarówno śląskimi, jak i z polskimi pieśniami patriotycznymi

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj