Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wizja likwidacji MZK jest bardzo realna

Facebook Twitter

W Radiu 90 wraca temat problemów, z jakimi boryka się Międzygminny Związek Komunikacji w Jastrzębiu. Osiem gmin, które go współtworzą przyjęło już uchwały o wystąpieniu ze związku. Nie zrobiły tego Żory i Pawłowice. Burzę wywołała przede wszystkim decyzja prezydent Jastrzębia o wyjściu z MZK-a.

A jak już informowaliśmy: miasto jest największym konsumentem, ale i największym płatnikiem. Pokrywa 52% kosztów funkcjonowania związku:

– ocenia Daniel Wawrzyczek, przewodniczący zarządu Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu, a równocześnie wiceprezydent Żor: tam funkcjonuje komunikacja bezbiletowa, ale zorganizowanie jej przez miasto zajęło półtora roku:

O planach, założeniach na przyszłość mówi też Franciszek Dziendziel, wójt Pawłowic i przewodniczący walnego zgromadzenia związku. Gdyby nie wizja rozwoju, nikt nie startowałby z unijnym projektem:

Pawłowice są kolejnym przykładem, że udało się zorganizować komunikację poza strukturami MZK-a, nie wychodząc z niego, ponieważ dla mieszkańców ważna jest możliwość wyjazdu z gminy w kierunku Jastrzębia czy Żor. Z samego Jastrzębia rocznie wywożonych jest ponad 600 tysięcy osób – linie obsługuje Międzygminny Związek Komunikacyjny:

Równocześnie MZK-a zapowiada wypowiedzenie umowy firmie Warbus, na zlecenie której za komunikację na terenie Jastrzębia odpowiada PKM, w sytuacji jeśli miasto nie wycofa się z planów wystąpienia ze związku:

A w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej zatrudnionych jest ponad 200 osób – dodaje dyrektor biura związku, Benedykt Lanuszny. Jeśli spełni się najczarniejszy scenariusz i MZK przestanie istnieć wraz z nowym rokiem, cały majątek, w tym także spółka zostaną sprzedane. Co z unijnym projektem, dzięki któremu wprowadzono e-bilet, zainstalowano tablice informacyjne i kamery w autobusach? Trwają próby porozumienia, by nie trzeba było zwracać Brukseli ponad 10 milionów złotych:

Póki co, Centrum Unijnych Projektów Transportowych chce potwierdzenia informacji o wystąpieniu Jastrzębia z MZK-a. Jeśli uznają, że projekt nie będzie realizowany w 52%, mogą zerwać umowę i zażądać natychmiastowego zwrotu dotacji. To kwoty różne dla różnych gmin: od 160 tysięcy złotych w przypadku Suszca, do ponad 5 milionów dla Jastrzębia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024