Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Władze Cieszyna zdziwione wprowadzeniem żółtej strefy. Liczba zachorowań jest tam niska

Facebook Twitter

"Nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytanie: czy Cieszyn jest bliżej czerwonej czy zielonej strefy" - przyznaje w rozmowie z Radiem 90 burmistrz Gabriela Staszkiewicz. Od soboty (08.08.) Cieszyn (i cały powiat cieszyński) znalazł się w żółtej strefie, co skomplikowało życie tego przygranicznego miasta.

Zachorowań mamy niewiele, mimo to wprowadza się obostrzenia

– przyznaje zaskoczona decyzją rządu burmistrz:

W powiecie cieszyńskim, patrząc na dzisiejsze wyniki, jest 9 osób, które mają stwierdzonego koronawirusa, w tym nikogo z Cieszyna. Aktualnie w Cieszynie teraz chorych jest 26 osób, więc na 34 000 mieszkańców, chyba trzymamy się cały czas obostrzeń i nie rośnie nam to lawinowo. Wprowadzenie tych stref to wielkie zaskoczenie. Po raz kolejny bez żadnej informacji ze strony rządu. To komplikuje funkcjonowanie miastu, które chce się odbudować po tych ciężkich miesiącach.

Po tym jak Cieszyn znalazł się w żółtej strefie z obowiązującymi obostrzeniami odbyła się w miniony weekend kolejna edycja Plaży Open. Miasto zrezygnowało z przeniesionego na koniec sierpnia festiwalu filmowego „Kino na granicy”:

Bardzo walczyliśmy o ten festiwal. Zdecydowaliśmy, że przenosimy go na koniec sierpnia. Wydawało nam się, że może to być dobry czas. W związku z tym co się stało i temu ograniczeniu 25% w kinach, nie ma to chyba sensu. Wiemy, że impreza zawsze kojarzyła się z otwartością, ze spotkaniami. Przy tych obostrzeniach byłoby to kosztowne i mocno ograniczało dostęp do tego pięknego kina.

Samorządowców z Cieszyna podobnie jak i w innych regionach kraju zaskoczyła informacja o podzieleniu kraju na trzy strefy.

Brakuje nam rzetelnych informacji

– przyznaje burmistrz Staszkiewicz dodając, że bezskutecznie próbowała się dowiedzieć czy Cieszyn jest bliżej czerwonej czy zielonej strefy:

Dzwoniłam do województwa pytając, czy mamy robić większą kampanię i próbować mieszkańców jednak na tyle ostrzec i uczulić na te obostrzenia, że jesteśmy blisko czerwonej strefy. Albo możemy spokojnie robić to co robimy, bo już niedługo będziemy w zielonej. Nie mam takiej informacji. Jest to za każdym razem zaskoczenie. Nie wiemy jakie są trendy, w którą stronę idziemy. (…)

Z burmistrz Cieszyna Gabrielą Staszkiewicz rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj