Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Włamania do domów. Dowiedz się jak ich uniknąć

Facebook Twitter

Przed wakacjami rusza kampania "Stop włamaniom do domów", która ma przypomnieć jak ważne, aby przed wyjazdem na urlop zabezpieczyć swoje mieszkanie. Kradzieże z włamanie, to nie tylko straty materiale, ale też często problemy natury psychicznej, bo osoba okradziona traci poczucie bezpieczeństwa we własnym domu.

fot.pixabay.com

Kampanie przygotowała Europejska Sieć Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) wraz z krajami UE.

Kradzież z włamaniem jest przestępstwem kryminalnym, które pociąga za sobą nie tylko straty materialne, ale również bardzo często wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa.

Zdaniem psychologów ofiary włamań doświadczają stanów lękowych, cierpią na bezsenność i bóle głowy. Skutki psychologiczne są niekiedy poważniejsze niż utrata kosztowności.

Nie dajmy szans włamywaczom!

  • Przed wyjazdem na urlop poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekowała się domem/mieszkaniem, zebrała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. Nigdy nie zostawiajmy kluczy w umówionym miejscu np. pod wycieraczką czy doniczką.
  • Pamiętajmy również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.
  • Planując urlop, rozważmy zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzemy. Bezpieczne będą czekały na nasz powrót.
  • Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Choć zabezpieczenie może być kosztowne, zainwestujmy w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu. Pamiętajmy, złodziej, typując dom do włamania, wybierze ten z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania!

fot.pixabay.com

Policja zwraca uwagę, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wakacji zamieszczajmy dopiero po powrocie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2021