Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Włochy; wjazd z Polski z zaświadczeniem o szczepieniu, wyleczeniu lub z testem

Facebook Twitter

Z Polski do Włoch można wjechać przedstawiając zaświadczenie o zakończeniu szczepienia przeciwko Covid-19, wyleczeniu lub z testem wykonanym w ciągu 48 godzin - te zaktualizowane informacje podała w poniedziałek ambasada RP w Rzymie.

Polska placówka we Włoszech wyjaśniła, że osoby wjeżdżające do Włoch z Polski i innych krajów UE muszą zarejestrować swój przyjazd na platformie internetowej EU Digital Passenger Locator Form, a w przypadku problemów technicznych – wypełnić ręcznie oświadczenie.

Ponadto należy przedstawić certyfikat w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim (tzw. green pass), zaświadczający o: ukończeniu całego cyklu szczepień co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch szczepionką zatwierdzoną przez UE, przebytej chorobie Covid-19 lub negatywnym wyniku testu molekularnego lub antygenowego, wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy włoskiej.

Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej 6. roku życia.

W przypadku niespełnienia tych warunków należy poddać się 10-dniowej kwarantannie, zgłosić swój przyjazd do właściwej miejscowo placówki służby zdrowia i wykonać test wymazowy po zakończeniu kwarantanny – podkreśliła ambasada.

Testów nie muszą przedstawiać osoby wjeżdżające do Włoch własnym środkiem transportu, pod warunkiem, że opuszczą ich terytorium w ciągu 36 godzin od wjazdu. Za taki tranzyt, w myśl obecnych przepisów epidemicznych, uznaje się wyłącznie przejazd przez terytorium Włoch bez postojów. Zatrzymanie się np. na nocleg skutkowałoby uznaniem podróży za krótki pobyt, a to z kolei wiązałoby się z koniecznością przedstawienia aktualnych wyników testów.

Testy nie obowiązują osób przesiadających się na lotniskach we Włoszech podczas podróży do innych państw, bez opuszczania strefy tranzytowej.

(PAP)

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj