Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Woda w górę o 32%. Marszałek województwa szykuje podwyżkę w GPW

Facebook Twitter

To skandal podnosić cenę wody aż o 32%- grzmi Grzegorz Wolnik radny województwa śląskiego. Nowe ceny, jak mówi, mają obowiązywać od stycznia 2023 roku. Marszałek Województwa śląskiego akceptuje podwyżkę w Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów, które w województwie śląskim dostarcza wodę do większości miejscowości.

Grzegorz Wolnik: Samorząd województwa przyczynia się do tego, że po pierwsze drenowane są kieszenie mieszkańców, ale również tutaj samorząd województwa, a w szczególności marszałek województwa nie zwrócił uwagi na to, że powinien współpracować z samorządami lokalnymi, powinien z nimi również rozmawiać o cenach. Grozi nam podwyżka 32%, a więc na poziomie podwójnej inflacji. To bardzo wysoka podwyżka, w dodatku marszałek ściąga z GPW 10 milionów złotych dywidendy. Te środki uważam, że powinny pójść na rozwój firmy tak, żeby w tym momencie te podwyżki mogły być niższe.

Jako radni Sejmiku Wojewódzkiego jesteśmy bezradni wobec planowanych podwyżek cen wody, podkreśla Grzegorz Wolnik:

Grzegorz Wolnik: Nie ma tutaj żadnej decyzji radnych, bo to jest spółka, gdzie walnym zgromadzeniem de facto jest marszałek i jednoosobowo podejmuje tę decyzję, nie musi się konsultować z radą. Myśmy apelowali do marszałka, żeby tę podwyżkę jednak w jakiś sposób przemyśleć. Proponowaliśmy również zwołanie posiedzenia wojewódzkiej rady dialogu społecznego, bo to jest kwestia, która naprawdę wszystkich z nas dotyka, a marszałek jest szefem tej rady w tej chwili. Nie ma na razie odzewu.

Województwo śląskie nie jest wyjątkiem. Ceny za wodę mają iść w górę w całym kraju. Spółki tłumaczą to wzrostami kosztów prądu i gazu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj