Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Woda w Odrze opada, ale przed nami kolejny deszcz

Facebook Twitter

Meteorolodzy wydali ostrzeżenie 1 stopnia dla naszego regionu przed burzami. Niebezpieczna pogoda ma być do końca tygodnia. Spoglądamy na Odrę w Radiu 90. W naszym regionie o zabezpieczeniu przeciwpowodziowym mówił także dziś (24.06.) premier Mateusz Morawiecki.

Dziś (24.06.) w południe wodowskazy na Odrze pokazały przekroczone wciąż stany ostrzegawcze, najwięcej- o 87 centymetrów- w punkcie Racibórz- Miedonia, w Chałupkach o 36 centymetrów, w Krzyżanowicach – 19.

Tymczasem dziś (24.06.) nad Odrą w naszym regionie był z wizytą Mateusz Morawiecki. Premier odwiedził inwestycję przeciwpowodziową w naszym regionie, Zbiornik Racibórz Dolny, który z końcem stycznia osiągnął swoją funkcjonalność.

fot. A. Kucharzewska/www.katowice.uw.gov.pl

Wybudowany zbiornik zapewnia ochronę 2,5 mln mieszkańców z województw śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego

– podkreślił premier Morawiecki:

Przeznaczyliśmy ogromne środki na budowę tego zbiornika tutaj pod Raciborzem i dzięki temu zbiornikowi moglibyśmy ocalić Wrocław, Opole, Kędzierzyn, całą Opolszczyznę, Dolny Śląsk przed taką powodzią, jaka była w ’97 r. Czyli skala, wielkość tego zbiornika, te 185 mln m3, pomogłoby ocalić przed tamtą powodzią. Dzisiaj ten zbiornik w Raciborzu chroni przed taką wielką wodą.

Głównym zadaniem zbiornika Racibórz Dolny jest radykalne zmniejszenie zagrożenia powodziowego w dolinie Odry poniżej zbiornika poprzez zapewnienie retencji powodziowej. To znacznie zredukuje przepływ poniżej zbiornika oraz opóźni czas dotarcia kulminacji fali powodziowej do ujścia Nysy Kłodzkiej, a tym samym zmniejszy ryzyko nałożenia się na siebie obu fal. Łączny koszt inwestycji to ok. 2 mld zł.

Po zakończeniu wizyty na terenie zbiornika Racibórz Dolny premier Mateusz Morawiecki wraz z wojewodą udał się do Kuźni Raciborskiej.

W miejscowości Turze zapoznał się z realizacją dwóch najbardziej wyczekiwanych inwestycji drogowych w gminie. Końca dobiegły prace związane z przebudową drogi powiatowej w miejscowości Turze oraz odcinka drogi Turze – Budziska.

– relacjonuje Starostwo Powiatowe w Raciborzu. Koszt przebudowy obu tych odcinków wyniósł blisko 4,9 mln zł., z czego dofinansowanie ze środków Funduszu Dróg Samorządowych to przeszło 2,9 mln zł.

www.powiatraciborski.pl

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 lipca 2020