Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Woda w Odrze stale opada. Alarm odwołany

Facebook Twitter

Odwołane pogotowie przeciwpowodziowe w regionie. Opadają wody w rzekach, w związku z tym dziś (23.06.) w południe wojewoda odwołał pogotowie przeciwpowodziowe na swoim terenie, w naszym regionie chodzi o powiaty: cieszyński, pszczyński, raciborski i wodzisławski.

fot.powiatraciborski.pl

Pogotowie wprowadzono w weekend w związku z rosnącymi poziomami wód w rzekach, po obfitych opadach deszczu niebezpiecznie zrobiło się nad Odrą czy Wisłą.

Z najnowszych odczytów wynika, że wody wszędzie opadają. Nadal przekroczone są stany ostrzegawcze na Wiśle w powiecie cieszyńskim. Także Odra płynie wysoko, ale z każdą godziną woda opada. Od wczorajszego wieczora w Chałupkach i Krzyżanowicach woda opadła o ponad pół metra. Przekroczony stan alarmowy pokazuje już dziś tylko wodowskaz w Raciborzu- Miedoni.

Najwyższe sumy opadu w okresie 22.06 godz. 8:00 – 23.06 godz. 06:00 na stacjach pomiarowych IMGW-PIB

Najwyższą zmianę stanu wody w ciągu doby zanotowano na stacjach:

Proszówki (małopolskie) – 219 cm na Rabie oraz o 219 cm na stacjach Popędzynka na Wiśle (małopolska) i Godowa na Stobnicy (podkarpackie) zanotowano wzrost o 211 cm. cm na Nysie Łużyckiej. Stan alarmowy został przekroczony na 11 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, maksymalnie o 50 cm w Hoczewiu na Hoczewce oraz na 10 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry, maksymalnie o 88 cm w Skorogoszczy na Nysie Kłodzkiej. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 59 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 25 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. Obecnie na Odrze przemieszcza się fala wezbraniowa, której czoło znajduje się na wysokości Cigacic. Na Wiśle wzrosty związane ze spływem wody następując na wysokości Popędzynki.

W ciągu najbliższej doby burze z intensywnymi opadami deszczu wystąpią głównie we wschodniej Polsce, dlatego wzrostów stanów wody możemy się spodziewać głównie w dorzeczu Narwii i Bugu oraz Niemna i Pregoły.

W najbliższych dniach należy spodziewać się dalszych wzrostów stanów wód, zwłaszcza w rejonach wystąpienia ulewnych opadów. Obserwowany będzie również spływ wód opadowych z górnych części zlewni i dalsze przemieszczanie się fali wezbraniowej w środkowych i dolnych odcinkach rzek. Będzie to skutkować podniesieniem się poziomu wody, a nawet podtopieniami.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 15 lipca 2020