StartKultura Się dzieje Wiadomości Wiadomości dnia

Wodna wystawa w Cieszynie [FOTO]

Jak więc rozsądnie gospodarować kurczącymi się zasobami wody? Co zrobić, by dostęp do czystej, słodkiej wody nie był jedynie przywilejem, a naszym podstawowym prawem? O tym rozmawiano na Zamku Cieszyn. Tam też otwarto wystawę poświęconą wodzie.  Z jednej strony jej oszczędzanie, z drugiej pomysł jak ją można wykorzystać w miastach. Woda w mieście to ogromny potencjał, a jej korzyści wykraczają poza aspekty społeczne – zauważa kuratorka wystawy Katarzyna Dorda:

Wiemy, że 75 % naszej planety to woda, ale mało kto wie, że tylko 1 % z tej wody słodkiej jest dostępny dla nas, do spożycia. Nie mówiąc już o tym, że jesteśmy w takim momencie, że jesteśmy pośrodku dużego kryzysu globalnego wody. Rzeczywiście korzystamy z wody na różne sposoby, nie tylko spożywcze, ale również przy produkcji wielu rzeczy. Coraz popularniejszy jest trend otwierania się miast na rzeki, na dostęp do wody i tutaj pojawia się dizajn, projektowanie przestrzeni publicznej wokół wody. Ale miasta muszą chcieć.

Jak dodaje Dorda: W miastach widoczny jest trend „powrotu do rzek”, które przecież niegdyś warunkowały powstawanie osad. Na wystawie możemy zobaczyć przykłady rozwiązań zastosowanych w wielu miastach w przestrzeni publicznej. Zdjęcia na wystawie prezentują odwrót od betonowych placów na rzecz powrotu do zieleni, do wody w mieście i jej wykorzystania na wiele sposobów.

Wystawa czynna na Zamku Cieszyn będzie przez całe wakacje.

Zostaw komentarz