Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wodna wystawa w Cieszynie [FOTO]

Facebook Twitter

Odkręcamy kran i leci – woda. Wydaje się, że może płynąć bez przerwy. Tak jednak nie jest. Jak mówią dane, na jednego mieszkańca Polski przypada trzykrotnie mniej wody niż na mieszkańców innych krajów Unii Europejskiej.

Jak więc rozsądnie gospodarować kurczącymi się zasobami wody? Co zrobić, by dostęp do czystej, słodkiej wody nie był jedynie przywilejem, a naszym podstawowym prawem? O tym rozmawiano na Zamku Cieszyn. Tam też otwarto wystawę poświęconą wodzie.  Z jednej strony jej oszczędzanie, z drugiej pomysł jak ją można wykorzystać w miastach. Woda w mieście to ogromny potencjał, a jej korzyści wykraczają poza aspekty społeczne – zauważa kuratorka wystawy Katarzyna Dorda:

Wiemy, że 75 % naszej planety to woda, ale mało kto wie, że tylko 1 % z tej wody słodkiej jest dostępny dla nas, do spożycia. Nie mówiąc już o tym, że jesteśmy w takim momencie, że jesteśmy pośrodku dużego kryzysu globalnego wody. Rzeczywiście korzystamy z wody na różne sposoby, nie tylko spożywcze, ale również przy produkcji wielu rzeczy. Coraz popularniejszy jest trend otwierania się miast na rzeki, na dostęp do wody i tutaj pojawia się dizajn, projektowanie przestrzeni publicznej wokół wody. Ale miasta muszą chcieć.

Jak dodaje Dorda: W miastach widoczny jest trend „powrotu do rzek”, które przecież niegdyś warunkowały powstawanie osad. Na wystawie możemy zobaczyć przykłady rozwiązań zastosowanych w wielu miastach w przestrzeni publicznej. Zdjęcia na wystawie prezentują odwrót od betonowych placów na rzecz powrotu do zieleni, do wody w mieście i jej wykorzystania na wiele sposobów.

Wystawa czynna na Zamku Cieszyn będzie przez całe wakacje.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 maja 2022