Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Wody to nie śmietnik”. Wystartowała nowa kampania społeczna

Facebook Twitter

Wody Polskie ruszają z nową kampanią edukacyjną, której celem jest uświadomienie problemu śmiecenia w pobliżu zbiorników wodnych i nad rzekami. Problem jest poważny.

fot.pixabay.pl

Co roku w całym kraju setki ton odpadów pozostawionych przez człowieka zanieczyszczają wody. Nie inaczej jest także na obszarze administrowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Każdy kto choć raz, zwłaszcza w ciepły dzień miał okazję być nad wodą mógł się o tym przekonać na własne oczy. Problem nasila się w okresie wiosenno-letnim, kiedy plaże i inne miejsca rekreacji nad wodą, są tłumnie odwiedzane przez wypoczywających. Dlatego Wody Polskie ruszają z nową kampanią społeczną „Wody to nie śmietnik”, która ma na celu naświetlenie problemu w całym kraju i wysyłają portret pamięciowy.

Nie chodzi tylko o metaforę. Zwrócenie uwagi na problem i jego dosłowną wagę jest konieczne. To jakie ilości śmieci w każdym sezonie letnim trafiają nad wody i do nich jest zatrważające. Bez względu na to jak często i jak intensywnie wszystkie zainteresowane środowiska będą sprzątały tereny nad wodą, śmieci momentalnie pojawiają się z powrotem. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach administruje 9 dużymi zbiornikami wodnymi w woj. śląskim i opolskim. Gdyby nie zaangażowanie naszych służb, społeczników i wędkarzy, wszystkie te akweny w sezonie letnim zamieniłyby się w wysypiska śmieci.

– mówi Mirosław Kurz, dyrektor Wód Polskich w Gliwicach i zwraca uwagę:

Nad wodę trafiają nie tylko papierki czy butelki po napojach, ale w zasadzie wszystko co już nie jest potrzebne w gospodarstwach domowych: telewizory kineskopowe, lodówki, pralki, opony samochodowe, elementy karoserii samochodów, odpady remontowe. A przecież te śmieci w ogóle nigdy nie powinny się znaleźć nad wodą. Dlatego mamy nadzieję, że kampanie takie jak ta uświadomią mieszkańcom, jak bardzo niewłaściwe jest zanieczyszczanie wód, a ustawiczne działania podejmowane w tym kierunku przez Wody Polskie i sprzymierzeńców, włączających się w akcje porządkowe, sprawią że śmieci nad wodą zacznie w końcu ubywać, nie przybywać.

Od 2020 r. Wody Polskie otrzymują zgłoszenia o coraz większej liczbie dzikich wysypisk z odpadami wszelkiego rodzaju nad wodami. Potwierdzeniem ogromu pracy, którą trzeba wykonać, są także statystyki, obrazujące ilość zebranych śmieci na obszarach administrowanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, tj. w województwie śląskim i opolskim. W minionym roku na dwóch przykładowych zbiornikach: Turawa (woj. opolskie) i Przeczyce (woj. śląskie) w czasie społecznych akcji sprzątania wolontariusze i służby RZGW w Gliwicach zebrali ponad 10 ton śmieci.

Gdybyśmy włączyli do tej statystyki odpady zebrane przez naszych pracowników w ramach prac utrzymaniowych na zbiornikach i wzdłuż rzek powstałby niechlubny obraz sprawców zanieczyszczania rzek, za którymi właśnie wysyłamy metaforyczny portret pamięciowy – aby przemówić do wyobraźni i ku przestrodze.

– podkreśla dyrektor Wód Polskich w Gliwicach. Warto pamiętać, że na akcjach sprzątania nie kończy się zakres działań, ponieważ rzeki, jeziora i inne zbiorniki wodne są na bieżąco kontrolowane przez wyznaczonych pracowników RZGW, którzy zajmują się bieżącą konserwacją rzek i zbiorników wodnych.

Obszary nad wodą są często objęte ochroną NATURA 2000, a nieczystości stwarzają niebezpieczeństwo dla występujących tam unikatowych gatunków roślin i zwierząt.

Zobacz spot filmowy kampanii Wody to nie śmietnik: „Portret pamięciowy”:

 

Pamiętajmy: wody to nie śmietnik. Przebywając w pobliżu zbiorników wodnych, zabierajmy odpady ze sobą lub wrzucajmy je do wyznaczonych pojemników. Tylko od nas zależy czy będziemy mogli cieszyć się czystą, nieskażoną przyrodą.

Przypomnijmy: w naszym regionie odbywa się coroczne sprzątanie rzeki Rudy w Rybniku, w kwietniu w Wodzisławiu sprzątano zbiornik Balaton,

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj