Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Wodzimut” symbolem muzeum. Wodzisławski pałac Dietrichsteinów oficjalnie otwarty. Dzisiaj ciąg dalszy atrakcji [FOTO]

Facebook Twitter

Tłumy mieszkańców miasta i przyjezdnych przybyły wczoraj (30.07.) na otwarcie Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim. Przeszkodą nie była dla nich deszczowa pogoda. Stawili się licznie by zobaczyć na własne oczy wnętrza wyremontowanego obiektu i znajdujące się tam ekspozycje.

Uroczystego otwarcia dokonał prezydent miasta, Mieczysław Kieca.

Mieczysław Kieca: W 2019 roku rozpoczęliśmy remont w międzyczasie była katastrofa budowlana. Na szczęście nie skończyło się tragedią. W dniu dzisiejszym dla mieszkańców pałac Dietrichsteinów został oficjalnie otwarty. W roku 275 rocznicy wybudowania go przez fundatorów. Remont obiektu kosztował ponad 18 milionów 700 tys. zł. Nigdy Wodzisławia nie stać byłoby, gdyby nie środki zewnętrzne. Miastu udało się pozyskać 84% tej kwoty z UE i ze środków krajowych.

Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisława Śląskiego

Pałac ma tętnić życiem, już można w nim oglądać kilka wystaw stałych prezentujących dawne i nieco nowsze dzieje ziemi wodzisławskiej, i czasowe jak wystawa z okazji stulecia Odry Wodzisław. Nie brakowało licznych atrakcji. Z okazji otwarcia przygotowano wioskę średniowieczną, jednak ze względu na pogodę jej atrakcje zostały przeniesione do budynku. Ci którzy przybyli na otwarcie – jak się okazuje nie tylko z Wodzisławia – byli zachwyceni.

Wczoraj w pałacu rozstrzygnięto także konkurs na maskotkę muzeum. Napłynęło na niego ponad 100 prac. Zwyciężyła praca 14-letniej wodzisławianki, Natalii Dubiel. Maskotką muzeum został mamut o imieniu Wodzimut.

Natalia Dubiel: Pomysłu za bardzo nie miała, przeczesałam trochę historię muzeum i wpadłam na pomysł, żeby zrobić mamuta. Ponieważ tutaj w muzeum znajdował się cios mamuta. Mamuty też są związane z historią wodzisławską. Ma nawiązanie do muzeum. Później nawiązałam również elementy typu skarpetki na przykład w kolorze herbu wodzisławskiego i bardzo się cieszę, ze zwycięstwa.

Natalia Dubiel (w środku) stworzyła maskotkę - Wodzimuta

Natalia Dubiel (w środku) stworzyła maskotkę – Wodzimuta

A dzisiaj (31.07.) w Pałacu Dietrichsteinów drugi dzień uroczystości i między innymi pokaz mody dworskiej, wykład dotyczący historii pałacu, koncert zespołu Lux Antiqua oraz wiele innych atrakcji. Początek o 15.00.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2024