Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Wodzisław: Akt oskarżenia w sprawie kradzieży piasku [FOTO]

Facebook Twitter

Ostatecznie trzy osoby będą odpowiadać za kradzież kruszywa i piasku z terenów pokopalnianych przy ulicy Górniczej w Wodzisławiu. To dwóch mężczyzn i kobieta, w wieku: 37, 40 i 63 lat. Ojciec, syn i synowa - usłyszeliśmy w Prokuraturze Rejonowej w Wodzisławiu.

O prowadzonym śledztwie mówiliśmy już w Radiu 90.

Do sądu został właśnie złożony akt oskarżenia w tej sprawie. Z dokumentów zabezpieczonych przez policjantów wynika, że osoba, która dzierżawiła teren sprzedała więcej piasku niż kupiła.

Postępowanie zostało zainicjowane zawiadomieniem Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku albowiem, tenże urząd i jego funkcjonariusze mieli utrudniony dostęp, posiadając jakieś własne informację na ten temat, że tam prawdopodobnie prowadzona jest eksploatacja nielegalna kruszyw i piasku. Wieczysty użytkownik tego gruntu utrudniał dostęp tym funkcjonariuszom publicznym, którzy w oparciu o analizę zdjęć satelitarnych umieszczonych na Geoportalu, jak również Google Map, ujawnili z roku na rok, że następuje degradacja środowiska naturalnego, zmienia się struktura roślinności, która mogłaby sugerować, że w tym miejscu dochodzi do nielegalnego eksploatowania odkrywkowego złóż piasku.

– mówił w Radiu 90 Prokurator Rejonowy w Wodzisławiu, Marcin Felsztyński.

Proceder trwał blisko 5 lat, w bezpośrednim sąsiedztwie wodzisławskiej komendy policji. Podejrzani działali bez wymaganej koncesji. W tym czasie sprawcy wydobyli łącznie blisko 20 tysięcy ton kruszywa. Skala, z jaką działali, pozwoliła na zabezpieczenie majątku podejrzanych o łącznej wartości 650.000 złotych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 lipca 2020