Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Wodzisław: Biblioteka jubilatka

Facebook Twitter

Historie ukryte na książkowych regałach. Biblioteki to nie tylko miejsca, w których można wypożyczyć najnowsze tytuły, ale także miejsca, w których przechowuje się mnóstwo wspomnień z życia danego miasta i mieszkańców.

W Radiu 90 mówimy o tym w maju – miesiącu bibliotek, przy okazji odwiedzając Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wodzisławiu, która świętuje 70 lat istnienia:

Radio90: Jesteśmy między regałami, szukamy tych najstarszych książek. Czy czytelnicy wybierają książki sprzed lat?
Bardzo rzadko od najstarszej książki najcenniejszy mamy zmagazynowany i zlokalizowane w czytelni. W czytelni znajdują się całe kolekcję encyklopedii Orgelbranda, Trzaski, Everta, Michalskiego to są badania przedwojenne. My też całą kolekcję słowników geograficznych, ilustrowanych, herbarze, reprinty i te cenne kolekcje mamy w czytelni.
Radio90: Są książki zapomniane, na pewno takie są.

Cała kolekcja książek zapomnianych, ale my chcemy, żeby te książki żyły. Stąd nasze półki specjalne bibliotekarze polecają, tak aby czytelnik wchodząc do biblioteki, nie był zszokowany tysiącami książek, a przecież mamy tutaj w głównej bibliotece ponad 100.000 książek i oprócz wypożyczalni głównej, jest jeszcze magazyn książkowy. Chcemy, żeby do tych starszych książek, cennych, ambitnych też sięgali.

Radio90: Nie wyrzucamy tych książek starych, prawda? Gdzie one znajdują swoje drugie miejsce?

Oczywiście książka, która jest nieczytana przez kilka lat, wędruje do magazynu.
Radio90: W magazynie dużo książek?

Tak -15000.

Radio90: Jeszcze tam jeszcze miejsce?

Ciągle szukamy tego miejsca. Mówi się często, że nasza piosenka pęka w szwach, ale Staramy się, aby każda książka czekała na swojego czytelnika.

Książkowe regały z Moniką Sokołowską przeglądała dyrektor wodzisławskiej biblioteki Ewa Wrożyna-Chałupska. A jaki jest współczesny czytelnik? Wymagający?

Oczekuje zawsze nowości. Jeżeli mamy w prasie, w radio, w telewizji promocje książki, a w szczególności na półkach księgarskich, to chciałby, aby tak książka już była dostępna w bibliotece i chciałby, aby była bardzo szybko w dużych ilościach. Coś jest modne, coś jest bestsellerem, coś jest promowane i już chciałby ją mieć w bibliotece. Kupujemy szybko, książka jest dostępna w katalogu i na naszej stronie, wtedy też można ją zamówić. Dostaje się specjalnego sms-a, że książka czeka na czytelnika.
Radio90: Czytelnik, jeżeli ma obok siebie starsze wydanie i zupełnie nowe, zawsze sięgnie po to nowe, pachnące, piękne.
Tak, oczywiście mamy takie doświadczenia, że ten sam tytuł wydany w różnym czasie cieszy się powodzeniem, jeżeli jest to nowa pozycja, nowe wydanie.

Z okazji urodzin wodzisławska biblioteka otrzymała prezenty od jednostek prowadzących: książki od Biblioteki Śląskiej oraz bon o wartości 2 tysięcy złotych od Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu na zakup nowych tytułów.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj