Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wodzisław chce założyć spółkę komunalną, by usprawnić gospodarkę odpadami

Facebook Twitter

Wodzisław chce założyć spółkę komunalną, by usprawnić gospodarkę odpadami. Jak podkreślają władze miasta: teraz jest odpowiedni moment, ponieważ udało się rozstrzygnąć przetarg i podpisać umowę, ale też trwa aktualizacja zapisów w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami, gdzie musi zostać zapisane, że miasto przejmuje ten obowiązek.

Radni w Wodzisławiu

Wodzisław prowadzi też rozmowy z gminami i miastami Subregionu Zachodniego, by tak podzielić się zadaniami, tak aby poszczególne spółki świadczyły sobie usługi wzajemnie:

Wojciech Krzyżek: Jest propozycja, żeby powstała spółka komunalna, której podstawowym zakresem działalności będzie w pierwszym etapie prowadzenie PSZOK. W zasadzie spółka może działać od już mając przychody obroty, w tej chwili to jest na poziomie 1.5 mln – 1 mln 700 tys. rocznie. Taki jest obrót na PSZOKu. Natomiast zdecydowanie spółka mogłaby prowadzić działalność komercyjną w tym zakresie, dodatkowe wożenie i świadczenie usług dla mieszkańców, np. na PSZOK, nie każdy ma taki samochód, którym chciałby przewieźć meble, pralkę, dzwoni, spółka mu przywozi, wystawia rachunek. To samo z bioodpadami. To samo z wycinką zieleni

– wyjaśnia Wojciech Krzyżek, zastępca prezydenta Wodzisławia. Ale spółka ma też możliwości przekazywania dalej zużytego sprzętu czy mebli, nawet za symboliczną złotówkę, oszczędzając na kosztach utylizacji. W Wodzisławiu myślą też o budowie biogazowni:

Wojciech Krzyżek: Jest bardzo duży deficyt w usługach przetwarzania materiału zielonego kompostu czy odpadów kuchennych. Powstanie takiej biogazowni czy kompostowni pozwoli scalić ten rynek, który w tej chwili jest na terenie całego subregionu. Ustabilizować te ceny, pozyskać zieloną energię, bo w ramach biokompostowni powstaje biogaz. I ten biogaz można zamienić na błękitną energię, czyli wytworzyć prąd z tego. Więc to by była taka spółka, która już tworzy zielono błękitną energię.

Wyprodukowanie w ten sposób energii stanie się pomocne w chwili, kiedy na ulice Wodzisławia miałyby wyjechać autobusy elektryczne.

Ta inwestycja będzie wtedy bardziej opłacalna

– dodaje Wojciech Krzyżek i podkreśla, że:

Spółka komunalna jest najbardziej efektywnym narzędziem do procesów inwestycyjnych.

Potwierdzają do wszystkie analizy:

Wojciech Krzyżek: Takim elementem, który można na dziś przypisać takiej spółce, to jest przejęcie wożenia odpadów komunalnych, też nie tylko na terenie naszej gminy, ale jeżeli byśmy się dogadali co do uzupełnionych elementów z terenu gmin, które chciałyby korzystać z usług tej spółki. W związku z tym stworzenie jakiejś bazy transportowej, która by obsługiwała ten rynek, oczywiście jest możliwy. Na ulicy marki Marklowickiej zamierzamy umieścić tą siedzibę spółki i rozwój tej spółki. Jest teren prywatny, też rozmawiamy z firmą, która chce. I my też chcemy, żeby była tam produkcja paliwa alternatywnego, czyli RDFu. Tam się zrobi takie mini centrum zagospodarowania odpadami, które w sposób bezpieczny, ekologiczny pozwoli przetwarzać te odpady i zdecydowanie zmniejszyć koszty.

Nowa spółka miałaby też przejąć wszystkie rowy w mieście i ewentualnie budować kanalizację deszczową. Przypomnijmy, że wodzisławianie płacą za wywóz odpadów 28 złotych i 60 groszy. To jedna z najniższych kwot w porównaniu do innych miejscowości na terenie powiatu wodzisławskiego i w okolicy, gdzie te stawki wahają się między 34 a 35 złotych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024