Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wodzisław: Gala „Fedrowani w godce” w WCK

Facebook Twitter

Stowarzyszenie „Vladislavia” oraz Wodzisławskie Centrum Kultury zapraszają na galę konkursu gawędziarskiego „Fedrowani w godce”, która odbędzie się w sobotę, 14 grudnia o 16:00 i 18:30. Koncert zwieńczy przesłuchania, które odbyły się 27 i 28 listopada w Wodzisławskim Centrum Kultury.

Do konkursu zgłosiło się prawie 60 młodych gawędziarzy z 26 szkół. Uczestnikami przesłuchań byli uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Podobnie, jak w latach ubiegłych prezentowali monologi opowiadające o śląskiej rodzinie, pracy górnika i samej śląskiej tradycji. Jurorzy wybierali najlepszych gawędziarzy, którzy zaprezentują się podczas 10. uroczystej Gali konkursu „Fedrowani w godce”.

fot. WCK

Pielęgnujemy śląskie tradycje i regionalną gwarę. Duże zainteresowanie przeglądem jest potwierdzeniem tego, że nasze zaangażowanie pozwala skutecznie tworzyć klimat kulturalny miasta i regionu

– mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

fot. WCK

Podczas Gali obok występów laureatów, publiczność będzie miała okazję wysłuchać znane śląskie piosenki oraz zobaczyć koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Vladislavia”. Na holu głównym WCK będzie można oglądać wystawę rękodzieła.

fot. WCK

Konkurs pokazuję ogromną potrzebę organizacji tego typu wydarzeń. Jest wielu młodych ludzi, którzy na co dzień posługuje się gwarą, a ta impreza stwarza okazje by pochwalić się swoimi umiejętnościami. Jesteśmy również świadkami, jak na potrzeby konkursu młodzi ludzie uczą się śląskiego języka. Takie zachowanie daje nadzieję, że gwara nie zaginie

– dodaje Dominika Brzoza- Piprek ze Stowarzyszenia „Vladislavia”.

Koncert odbędzie się 14 grudnia (sobota) o godzinie 16:00 i 18:30. Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie WCK lub TUTAJ.

fot. WCK

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 16 maja 2022