Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wodzisław gotowy na przyjęcie Ukraińców, ale wciąż czekają tu na rządowe rozporządzenia

Facebook Twitter

Zamówione łóżka, materace i koce. Wodzisław Śląski w pełnej gotowości na przyjęcie obywateli Ukrainy, którzy tu będą szukać schronienia po inwazji Federacji Rosyjskiej na ich państwo. Miejski sztab kryzysowy wciąż pracuje, 24 godziny na dobę, by przygotować się na falę uchodźców.

Wodzisław Śląski

A do naszej redakcji wciąż docierają pytania od naszych słuchaczy, mieszkańców regionu jak mogą pomóc i gdzie kierować Ukraińców:

Z takim pytaniem zwrócił się nas Marcin, pyta o ośrodki dla uchodźców m.in. w Wodzisławiu, a pyta w imieniu swojego kolegi, Ukraińca, który chce tu sprowadzić swoją rodzinę. Byliśmy na konferencji prasowej prezydenta Wodzisławia, Mieczysława Kiecy i pytaliśmy w imieniu naszego słuchacza, gdzie mają kierować się uchodźcy, którzy przyjadą do miasta. W tej chwili zabezpieczonych jest tu blisko 80 miejsc dla osób uciekających przed wojną, ale wciąż urzędnicy nie mogą podać lokalizacji, czekają na akceptację ze strony wojewody śląskiego.

Wiemy, że są to zasoby komunalne, m.in. miejsca noclegowe przygotowane są w centrum biathlonowym, na terenie Szkoły Podstawowej nr 28. To jedna z możliwych lokalizacji. Jest już nawiązana współpraca pomiędzy magistratem a firmami transportowymi czy gastronomicznymi, które wspólnie z miastem będą wspierać osoby przyjeżdżające do Wodzisławia, tak by miały zapewniony dojazd, ciepły posiłek, ale też lekarstwa, jeśli będą potrzebne.

Przypomnijmy, że w Urzędzie Miasta działa punkt informacyjny nie tylko dla potrzebujących pomocy, ale mogą tam zgłaszać się też ci, którzy tej pomocy chcą udzielić. Informacje ze strony rządowej są takie, że obywatele uciekający przed wojną zostaną wpuszczeni na terytorium Polski bez zbędnych formalności. Przez proces rejestracji poprowadzą punkty recepcyjne, a jest ich 9.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj