Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wodzisław: Jak przekonać mieszkańców do segregacji odpadów bio?

Facebook Twitter

Kilka ważnych zmian od tego roku pojawiło się w gospodarowaniu odpadami w Wodzisławiu. Dotyczą one zarówno mieszkańców domów jednorodzinnych, jak i zabudowy wielorodzinnej. Głównie chodzi o to, by przekonać wodzisławian do segregowania odpadów BIO.

Osoby z zabudowy jednorodzinnej zamiast worków otrzymają kubły:

Każdy mieszkaniec, który się zgłosi do urzędu, otrzyma w ramach opłaty- to nie jest dodatkowa opłata- pojemnik 240- litrowy na bioodpady, będziemy raz na 2 tygodnie je odbierać. To jest o tyle ważne, że z jednej strony gminy, które promują czysty klimat i czyste środowisko, zbierają bioodpady w workach foliowych i są tony worków brudnych, które do niczego się nie nadają. Chcemy to zmieniać. W tej chwili jest około 1,5 tysiąca kubłów, które już są zgłoszone do odbioru, będziemy je rozwozić systematycznie.

– wyjaśnia Wojciech Krzyżek, zastępca prezydenta Wodzisławia. Zmieni się też harmonogram odbioru odpadów, te będą odbierane z zabudowy jednorodzinnej raz na dwa tygodnie. Dodatkowo worki na śmieci będą darmowe, w nieograniczonej ilości.

Co zmienia się dla mieszkańców bloków? Miasto przejmuje od zarządców kubły na odpady segregowane w ramach systemu:

I dokładamy do tego bioworki, czyli każdy mieszkaniec będzie mógł się zgłosić, albo zarządca- to jest kwestia do uzgodnienia między zarządcami. My dostarczamy do zarządców worki foliowe dla każdego mieszkańca, to jest taki system, że jeden worek 8-litrowy na mieszkańca na tydzień, czyli mieszaniec powinien dostać 8 worków. To jest worek biodegradowalny, czyli tego worka już się nie pakuje do innego worka foliowego tylko ten worek idzie  do brązowego kubła na osiedlu i on jest zabierany i po jakimś czasie się rozkłada z innymi odpadami. To również jest tańsze.

Nie trzeba składać nowych deklaracji, choć jest jeden wyjątek:

Chyba, że w zabudowie jednorodzinnej, ktoś będzie kompostował odpad bio, wtedy nie dostanie pojemnika na bioodpady, ale będzie mógł odliczyć sobie  1,46 złotych na osobę na miesiąc (…).

Mieszkańcy Wodzisławia płacą od tego roku 26 złotych i 10 groszy od osoby za odpady segregowane i potrójną stawkę za śmieci niesegregowane. Te kwoty obowiązują przez kolejne dwa lata.

Czytaj także:

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2021