Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wodzisław Śląski: Mieszkańcy wolą „analogowo” składać dokumenty do CEEB

Facebook Twitter

Czasu coraz mniej, bo raptem tydzień pozostał do zgłoszenia się do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Kilka dni temu mówiliśmy o Rybniku, teraz zaglądamy do Wodzisławia Śląskiego. Ile osób zgłosiło do ogólnopolskiej bazy, czym ogrzewa swój dom?

Jak pokazują statystyki, w Wodzisławiu Śląskim 62% osób zgłosiło się już do centralnej bazy. Jednak jeszcze sporo właścicieli budynków zwleka z tym obowiązkiem. Jak informuje Klaudia Bartkowiak, rzecznik prasowa wodzisławskiego magistratu, wielu mieszkańców wybiera tradycyjną, papierową wersję złożenia deklaracji:

Klaudia Bartkowiak: Zgłaszają się dwojako, albo za pośrednictwem wydziału ochrony środowiska, gdzie w urzędzie miasta składają analogową deklarację do CEEB, po prostu na papierze. Robią też to online, jednak w większości wybierają opcję przyjścia do urzędu miasta. To jest około 70% wszystkich złożonych deklaracji. W Wodzisławiu Śląskim mamy zarejestrowanych około 8500 punktów adresowych, dla których powinna zostać złożona deklaracja do CEEB, do tej pory mamy ponad 5000 deklaracji do centralnej bazy.

W deklaracji, którą wypełniamy, podajemy m.in. takie dane jak źródło opalania, czy klasę kotła na paliwo stałe. Choć ewidencja, jak sama nazwa wskazuje, jest centralna, to jak przekonuje Bartkowiak, będzie to cenne źródło wiedzy dla lokalnego samorządu. I już teraz, pomimo, że nie wszyscy deklarację wypełnili, można uzyskać pewne dane:

Klaudia Bartkowiak: Miasto Wodzisław Śląski zyska pełną wiedzę na temat tego jakich źródeł ogrzewania mieszkańcy używają w swoich domach. Już teraz możemy powiedzieć, że spośród deklaracji, jakie zostały złożone, najwięcej przypadków dotyczy kotłów na paliwa stałe. (…) Jak podkreślają pracownicy wydziału ochrony środowiska pełen komplet wiedzy będziemy mieć po 30 czerwca.

Wśród gmin regionu najwięcej osób złożyło deklaracje z Gaszowic, Jejkowic oraz Mszany – ponad 70%, najmniej mieszkańców wypełniło ten obowiązek w Skoczowie, Hażlachu, czy Lubomi – tylko 32% i jest to najniższy wynik w województwie.

Szerzej o Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków powiemy też w najbliższym Eko Patrolu Radia 90. Zapraszamy w imieniu Jana Baczy, program na naszej antenie w sobotę (25.06.) po godz. 7.00

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj