Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wodzisław: Muzeum ma nowe piętro. Byliśmy tam [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Od blisko dwóch lat trwają prace przy pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim. To siedziba miejskiego muzeum. W sierpniu 2019 roku doszło na placu budowy do wypadku, runęło rusztowanie, dwoje pracowników zostało rannych.

Po przerwie remont pałacu został wznowiony w czerwcu tego roku.

Stało się to możliwe po wcześniejszej zgodzie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na całkowicie rozebranie gzymsu na całej konstrukcji pałacu

– mówi Mateusz Jamioła, inspektor w Wydziale Dialogu, Promocji i Kultury wodzisławskiego magistratu.

Prace są bardzo zaawansowane, toczą się obecnie na najwyższej kondygnacji budynku. W obiekcie dobudowane zostanie jedno piętro, także dach będzie miał nową konstrukcję:

Warto podkreślić, że dach docelowo wraca do swojej pierwotnej wersji, tak jak historycznie został zaprojektowany tzn. do dachu mansardowego. Co oznacza, że będzie miął podwyższoną kondygnację, będzie miał nową powierzchnię użytkową, a sam dach w stosunku do poprzedniej konstrukcji będzie nieco wyższy.

Radio 90: Czyli kolejne piętro będzie do dyspozycji?

Tak, będzie to kolejne piętro powierzchni użytkowej.

Jeszcze przed zimą prace związane z konstrukcją dachu powinny zostać zakończone. Przeznaczenie obiektu się nie zmieni, powróci tutaj muzeum, ale dzięki nowemu piętru, zyska się dodatkowe przestrzenie:

Zgodnie z informacją uzyskaną od wykonawcy obecnie trwa wylewanie tzw. wieńców. Stawiane są belki drewniane, które docelowo będą służyły do postawienia głównej konstrukcji stalowej dachu. Ta konstrukcja powinna powstać w listopadzie tego roku. Następnie zostanie uszczelniona folią, żeby zabezpieczyć obiekt.

Radio 90: Dzięki temu dodatkowemu piętru powierzchnie sal wystawowych czy konferencyjnych, jakieś nowe funkcje się pojawią.

Tak jak do tej pory będzie to dalej dom i siedziba muzeum w Wodzisławiu Śląskim, natomiast zyska również funkcje kulturalne na kolejnych kondygnacjach.

Zakończenie prac planowane jest na czerwiec 2021 roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj