Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Wodzisław: Psycholog od nowego roku w każdej podstawówce

Facebook Twitter

Od nowego roku szkolnego, w każdej szkole podstawowej w Wodzisławiu będzie psycholog. Radni na wniosek prezydenta Mieczysława Kiecy, przyjęli uchwałę w tej sprawie. Do tej pory psychologowie byli zatrudnieni na stałe jedynie szkołach, w których funkcjonowały oddziały integracyjne.

fot. pixabay.com

Dyrektorzy szkół, a także rodzice apelowali by to się zmieniło. Mówi rzecznik wodzisławskiego magistratu, Anna Szweda-Piguła

Obserwujemy od kilku lat, ze dzieci zmagają się z problemami w wieku dorastania, ale nie tylko. Obserwujemy depresje, czy też wszelkiego rodzaju zaburzenia psychiczne wśród naszej młodzieży, chcemy pomóc dzieciom ja najwcześniej. Szkoła jest tym środowiskiem, w którym dziecko spędza najwięcej swojego czasu, zatem to pracownicy szkoły są w stanie wyłapać jak najwcześniej pewnego rodzaju zaburzenia, czy też trudności z jakim dane dziecko się boryka, stąd też taki pomysł by w każdej wodzisławskiej placówce szkolnej był psycholog, dyżurujący psycholog, który będzie się znał na problemach młodzieży, na problemach dorastających dzieci i by mógł bardzo szybko diagnozować, pomagać, czy też kierować do konkretnych już placówek, gdzie dziecko otrzyma pomoc.

Psycholodzy mają współpracować z pedagogami szkolnymi, których obecność, w każdej szkole jest obowiązkowa. Podobnie jak obecność pedagoga tak i obecność psychologa nie będzie jednak w pełnym wymiarze godzin:

Ani pedagog, ani psycholog nie będzie z całą pewnością funkcjonował od rana do popołudnia, tak nie jest i tak nie będzie. W danej placówce liczba godzin psychologa i pedagoga jest dostosowywana i będzie dostosowywana do liczby uczniów jaka w danej szkole jest. Co za tym idzie to w kwestii dyrektorów danych placówek szkolnych, będzie leżało przygotowanie konkretnego dyżuru pracy i psychologa i pedagoga szkolnego.

Czy nie będzie problemu ze znalezieniem odpowiedniej liczby psychologów?

Oczywiście, liczymy się z tym, że z psychologami może być trudno, stąd też już pierwsze plany i pierwsze kroki w tym kierunku zostały podjęte kilka miesięcy temu. Po pierwsze zostały przeznaczone środki na realizację całego programu, a po drugie dyrektorzy dostali możliwość poszukiwania konkretnych osób, które zostaną zatrudnione od września tego roku. 

Dodajmy, że koszty zatrudnienia psychologów w szkołach poniesie miasto, pieniądze na ten cel są zarezerwowane w budżecie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj