Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wodzisław pyta mieszkańców na czym ma oszczędzać. Cieszyn obniża temperaturę w budynkach

Facebook Twitter

Zużycie prądu w gminach powinno od 1 października spaść o 10%. "Każda niezużyta megawatogodzina (...) jest oszczędnością polskiej gospodarki, polskich rodzin" – to słowa premiera Mateusza Morawieckiego. Jaka jest odpowiedź samorządowców na ten apel?

fot. ri/ pixabay.com

Trudne decyzje czekają włodarzy miast i gmin. Dodajmy, będą to niepopularne decyzje, bo związane z wielkimi oszczędnościami. Wodzisław Śląski w specjalnej ankiecie pyta mieszkańców, na czym samorząd ma oszczędzać.

Wspólnie z Wami chcemy znaleźć najlepsze rozwiązania

– piszą urzędnicy i proponują wyłączanie oświetlenie parku, niektórych ulic, czy wyłączenie strefy spa na Krytej Pływalni „Manta”.

Gabriela Staszkiewicz: Oszczędności wdrażamy od lat, ale nie mamy już wielkiego pola manewru

– mówi z kolei burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.

Gabriela Staszkiewicz: To nie jest kwestia ostatnich kilku miesięcy. Staramy się racjonalnie gospodarować tymi pieniędzmi, które do nas docierają czy to z PiT-ów naszych mieszkańców, czy też z podatków od nieruchomości. Wiele z takich oszczędnościowych kwestii już zostało wdrożonych i myślę, że też te 8 milionów złotych, które w ostatnich latach zostało przeznaczone na oświetlenie ulic, to powoduje, że my też te rachunki za oświetlenie mamy stosunkowo niskie. Ostatnie akty wandalizmu też mówią nam o tym, że ograniczanie tutaj w kwestii wyłączania światła, będzie powodowało, że nie będziemy czuli się bezpiecznie.

Zimniejsza woda w basenach, brak lodowiska, brak wydarzeń kulturalnych? To realne zagrożenie w Cieszynie.

Gabriela Staszkiewicz: Jeśli będzie trzeba, to wybierając między tym, czy będziemy dostarczać ciepło do szkół, czy mrozić lodowisko, to chyba wybór jest prosty. W miejscach publicznych, gdzie nie jest to absolutnie konieczne, jak np. na dworcu w Cieszynie możemy ograniczyć ilość podgrzewanej wody. Będzie zimna woda w kranie, ale będzie się można umyć. To też są jakieś oszczędności. Temperatura w takich miejscach jak poczekalnia na dworcu zostanie obniżona drastycznie do takiej temperatury, żeby można tam było przeczekać, ale nie będzie to już temperatura na poziomie 20 stopni Celsjusza. Dotyczyć to może wszystkich tego typu obiektów.

Jak zapowiada Staszkiewicz w najbliższym czasie dla mieszkańców, który mieszkają w zasobach miejskich, ma nie być żadnych podwyżek czynszów. Tak, żeby nie narażać ich na kolejne wydatki.

Gabriela Staszkiewicz: Wzrost cen wszystkich mediów i tak boleśnie ich dotknie

– kończy burmistrz.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 lutego 2023