Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Wodzisław: Remont Balatonu niczym „czeski film”

Facebook Twitter

Remont wodzisławskiego Balatonu trochę jak "czeski film". Projekt, na który przyznane zostało dofinansowanie zawieszony, bo wycofał się czeski partner. Poszukiwania nowego na razie bez efektów, ale kąpielisko latem będzie funkcjonować, dla mieszkańców w zasadzie bez zmian.

Rozmawiała Monika Sokołowska:

Będzie miało troszeczkę inną nazwę niż dotychczas. Miejsce okazjonalnie wykorzystywano do kąpieli, zdecydowaliśmy się na tą drugą opcję. Dla mieszkańców Wodzisławia, czy okolicznych naszych miejscowości tutaj nie będzie miał kompletnie żadnego znaczenia, miejsce wyznaczone do kąpieli, czy kąpielisko będzie na tej samej plaży, różnica tylko będzie polegać na tym, że w lipcu będzie lekko tylko w jednym miejscu, a w sierpniu będzie przesunięte w drugie miejsce, po za tym w zasadzie nic się nie zmienia. Obsługa ratowników będzie taka sama, dozór służb naszych, którzy będą pilnować i porządku i czystości również bez zmian się będzie odbywać.

-wyjaśnia Bogdan Bojko, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wodzisławiu. Na razie nie są w tym sezonie planowe duże prace na kąpielisku:

W ubiegłym roku, pierwszym etapem było wybudowanie studni głębinowej, ponieważ wodociągi nie są zainteresowane tworzenie tam sieci wodociągowej ze względu na duże koszty. Uznaliśmy, że balaton jest miejscem, gdzie w zasadzie leży na wodzie w związku z tym, po wykonaniu wstępnych ekspertyz okazało się, że mamy dość duże źródło naturalnej wody głębinowej. Wydajność tej studni to jest w zasadzie 4 metry sześcienne tej studni to jest około 4 metry sześcienne wody na godzinę więc to jest zdecydowanie wystarczające na potrzeby ośrodka. Czekamy w tej chwili na sformalizowanie możliwości korzystania z tego źródła właśnie instytucje pod nazwą ” Wody Polskie”, gdzie ugrzęzła cała dokumentacja potrzebne jest nam tzw. pozwolenie wodnoprawne, które w tej chwili się toczy. 

A co zakłada projekt rewitalizacji wodzisławskiego Balatonu, ten który nie może jakoś doczekać się realizacji?

Doprowadzenia tam wody, zrobienia tam oczyszczalni ścieków, takiej większej przydomowej oczyszczalni. Nie chcemy tam totalnie zabudować, zamurować, wybetonować cały ten ośrodek ze ścieżkami łącznie tylko chcemy zachować ten klimat, który trochę tej cywilizacji w postaci zabezpieczeń sanitarnych musi być wprowadzone. Będą nowe mosty, nowe ścieżki, będą platformy widokowe, będą miejsca do wypoczynku, będą nowe zaplecza magazynowe, będą zdecydowanie lepsze miejsca związane z uprawianiem tych sportów wodnych. Doposażymy ośrodek, rowery i kajaki wodne, stworzymy nowe warunki dla pracy ratowników w postaci profesjonalnej wieży ratowniczej, piękny krąg ogniskowy z tarasem widokowym więc to wszystko mamy w planie, też platformy dla wędkarzy.

Sezon letni na Balatonie w Wodzisławiu ma ruszyć 1 lipca.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj