Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wodzisław: Remont ulicy Młodzieżowej wstrzymany

Facebook Twitter

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach wstrzymał remont ulicy Młodzieżowej w Wodzisławiu. To inwestycja, która ciągnie się już od 2017 roku. Zostało 20% prac do wykonania, umowa z wykonawcą, firmą Eurovia, została rozwiązana na początku roku, za obopólnym porozumieniem stron.

fot. wodzislaw-slaski.pl

Miał być nowy przetarg, ale inwestor doszedł do wniosku, że dopóki miasto nie rozwiąże problemu gospodarki ściekowej w tym miejscu, nie ma sensu wydawać pieniędzy na drogę, która będzie regularnie podmywana, ponieważ mieszkańcy okolicy nielegalnie odprowadzają do przydrożnych rowów wody opadowe i ścieki. Tak wykazały zlecone przez ZDW ekspertyzy.

Wszystkie dokumenty, które przedstawiło nam ZDW szczególnie te ekspertyzy, analizują specjaliści z zakresu ochrony środowiska, przedstawiciele straży miejskiej bo także kontrole w Kokoszycach i Zawadzie, były prowadzone odnośnie wykonania obowiązku podłączenia sieci kanalizacyjnej tam, gdzie istnieje lub innego właściwego odprowadzania ścieków, mam tu na myśli właściwe wywożenie szamba, które nie może być szambem przelewowym to warto przypomnieć, a także o swoją ekspertyzę prowadzą pracownicy wodociągów, wyślę w najbliższych dniach stosowane pismo z naszej strony, gdzie odniesiemy się do wszystkich informacji i zaproponujemy pewne działanie. Zostanie wysłane do ZDW.

-mówi Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia i zaznacza, że przez wiele lat w Zawadzie nie było kanalizacji:

W poprzedniej kadencji udało mi się przekonać zarówno Radnych Rady Miejskiej, jak i Radnych Międzygminnego Związku Wodociągów, abyśmy zaprojektowali tam kanalizację. Pierwszy etap został wykonany, mianowicie kolektor podłączający Zawadę do Kokoszyc, który także był ciężką inwestycją koordynowaną z Eurovią w trakcie budowy ulicy młodzieżowej, a także jesteśmy na etapie kończenia pierwszej części kanalizacyjnej Zawada. Zaprojektowane mamy kolejne trzy etapy kanalizacji, niemniej jednak wymaga to znalezienie środków finansowych na ten cel. Wiemy, że przetargi idą nam mocno w górę i nie była możliwość realizacji kanalizacji w tak pełnym zakresie.

Wpływ na to, że wody opadowe spływają do przydrożnych rowów ma na pewno ukształtowanie terenu w tej dzielnicy Wodzisławia, z pewnością też są mieszkańcy, którzy w ten sposób pozbywają się ścieków:

Ale wiemy, że przez wiele lat mieszkańcy korzystając, chociażby z dotacji miejskich już instalowali elementy przydomowych oczyszczalni ścieków bo taki program był w Wodzisławiu także do Zawady dedykowany. My teraz wybudowaliśmy część sieci kanalizacyjnej także ten proceder powinien powoli zanikać to nie znaczy, że w 100% będzie wyeliminowany, ale trzeba brać pod uwagę inne rzeczy, jak chociażby nawożenie pól, które znajdują się w Zawadzie, czyli całą chemię, którą używamy do spulchniania gleby itd., która także ma pewnego typu związki, które mogą być podobne do tych ujawnionych w ekspertyzie, a także różnego typu inne środki chemiczne stosowane chociażby do zimowego utrzymania dróg także na pewno w moim przekonaniu, z godnie z wiedzą, którą mam na dzień dzisiejszy trudno wskazać tylko jednoznacznie jednego winowajcę, czy jedną grupę winowajców jest to proces złożony mam nadzieję, że jak do tej pory nasza współpraca z ZDW będzie bardzo dobra i rozwiążemy ten problem.

Prezydent Kieca zauważa również, że te same ekspertyzy przygotowane na zlecenie ZDW wskazują, jakie materiały budowlane powinny zostać wykorzystane w czasie inwestycji, by droga została wykonana poprawnie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 maja 2021