Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wodzisław Śląski żegna Irenę Sauer

Facebook Twitter

"Odeszła poetka, animatorka, metodyk kultury w zakresie programowania, upowszechniania i krzewienia autorskiego ruchu artystycznego. Entuzjastka śląskiej kultury, która z oddaniem pielęgnowała tradycje oraz dbała o zachowanie gwary" - czytamy na strona magistratu.

fot. wodzislaw-slaski.pl

Urodzona 1 lutego 1935 roku w Jejkowicach na Górnym Śląsku. Wykształcenie odebrała w Zaocznym Studium Nauczycielskim w Raciborzu, wybierając kierunek muzyka i śpiew. Kolejne szczeble edukacji Ireny Sauer to Zaoczne Studium Teatralne w Warszawie oraz Wydział Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na kierunku pedagogika kultury. Mieszkała w Turzy Śląskiej, gdzie przez wiele lat zawodowo spełniała się w roli nauczyciela. Była instruktorką kategorii „S” amatorskich zespołów teatralnych, muzycznych i folkloru, a także autorką tekstów muzyki, scenariuszy oraz widowisk regionalnych.

Laureatka odznaki „za krzewienie polskiego słowa na Ziemiach Odzyskanych” (1961) oraz wielu wyróżnień dla zespołów teatralnych i muzycznych na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach. Uhonorowana w 2009 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodą specjalną za całokształt działalności artystycznej.

W Wodzisławiu Śląskim znana jako inicjatorka i wieloletnia organizatorka Wodzisławskich Spotkań z Folklorem. Przez ponad czterdzieści lat prowadziła na ziemi wodzisławskiej Artystyczną Rodzinę Seniorów „Nie dejmy się” w Wodzisławskim Centrum Kultury. Jest to jedna z czołowych grup artystycznych seniorów województwa śląskiego oraz trzykrotny laureat Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Artystycznych Klubów Złotego Wieku w Budapeszcie, a także zdobywca innych nagród.

Dorobek artystyczny Ireny Sauer był niezwykle bogaty, a jego głównym przesłaniem było przekazywanie śląskiej i ogólnopolskiej tradycji młodym pokoleniom. Swoją postawą oraz działalnością zaświadczała o zaangażowaniu w upowszechnianie kultury regionu, propagując jej wartości i poszukując dla niej nowych przestrzeni.

– pisze w pożegnaniu wodzisławski magistrat.

fot. powiatwodzislawski.pl/

Poetkę zegna także Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl.:

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że odeszła śp. Irena Sauer, folklorystka, autorka śpiewników i poezji, animatorka życia kulturalnego w naszym powiecie, znawczyni śląskiej kultury, liderka zespołu „Nie dejmy się”, dwukrotna laureatka Nagrody Powiatu Wodzisławskiego w Dziedzinie Kultury.
Irena Sauer pro memoria
Zmarła Irena Sauer, osoba, która jak chyba nikt inny w naszym powiecie, dbała o śląskie tradycje i zachowanie gwary śląskiej. Jako jurorka w powiatowym konkursie „Pogodomy po naszymu” dała się poznać jako nieprzejednana przeciwniczka tzw. niemieckich Ausdrucków w śląskiej godce.

Świętej pamięci pani Irena była wielką orędowniczką śląskiego folkloru, autorką śpiewników i tomików poezji, instruktorką i szefową Artystycznej Rodzinki Seniorów „Nie Dejmy Sie”. Za swoją działalność doceniona wiele razy, w tym m.in. dwukrotnie Nagrodą Powiatu Wodzisławskiego w Dziedzinie Kultury w roku 2009 i 2014. Przez wiele lat była jurorką w konkursach gwary i tradycji górnośląskich. Irena Sauer miała 87 lat.

Środowisko kulturalne ziemi wodzisławskiej poniosło niepowetowaną stratę.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj