Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wodzisław Śląski: Co dalej z podwyżką cen biletów w komunikacji miejskiej?

Facebook Twitter

Nie będzie drastycznych podwyżek cen biletów w autobusach komunikacji miejskiej w Wodzisławiu Śląskim. Przypomnijmy, w związku z trudną sytuacją finansową miasta w budżecie brakowało półtora miliona złotych na sfinansowanie komunikacji miejskiej do końca tego roku.

fot. Wydział Dialogu, Promocji i Kultury

By pokryć brakującą kwotę ceny biletów, musiałby wzrosnąć nawet czterokrotnie. Na to nie zgodził się prezydent miasta Mieczysław Kieca i przekonywał radnych, by zgodzili się na przesunięcie środków w ramach Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta. Ostatecznie na ostatniej sesji udało się znaleźć inne wyjście z sytuacji:

Mieczysław Kieca: Rada nie przyjęła propozycji, które zostały przeze mnie złożone do budżetu, ale zaproponowała inne rozwiązanie. Radni tzw. koalicji rządzącej zaproponowali pewne rozwiązanie, ja je przyjąłem. Nie jestem do niego przekonany w stu procentach, jeżeli chodzi o możliwość wykonania, bo podnieśliśmy dochody z ewentualnych przyszłych służebności, ale uznałem, że w tym przypadku jest to ważniejsze niż skandal z komunikacją, bo mogłoby się skończyć tak, że musielibyśmy zmieniać rozkłady czy podnosić ceny biletów i uderzyłoby to po prostu w mieszkańców. Rada zaproponowała pewne rozwiązanie, które nie do końca jest racjonalne, ale myślę, że jest, mówiąc kolokwialnie „do przełknięcia”. Wyraziłem na to zgodę na sesji i to oznacza, że komunikacja w tym kształcie, w którym jest do końca roku, będzie funkcjonować.

Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego

Co oznaczają wspomniane „dochody z ewentualnych przyszłych służebności”? Skąd miasto chce pozyskać dodatkowe środki do budżetu?

Mieczysław Kieca: Chodzi o to, że będziemy dochodzić od dużych firm, które umieszczają swoje sieci, rury, urządzenia, teletechnikę w drogach, w różnych działkach miejskich opłaty właściwej, jaka powinna być naliczana. My do tego przedsięwzięcia przygotowywaliśmy się już kilkanaście miesięcy. Rada kierunkowo wyraziła na to zgodę. Jest jakaś doza prawdopodobieństwo, że jak te działania już zostaną podjęte w marcu, to być może na końcówce roku będzie z tego już jakieś kilkaset tysięcy złotych dodatkowych środków. Właśnie te środki, licząc na nie na końcówce roku, zostały wskazane jako zwiększenie budżetu i przeniesienie na komunikację.

Dodajmy, że miasto chce w najbliższych latach pozyskać w ten sposób od dużych firm kilka milionów złotych. Część powinna wpłynąć do budżetu jeszcze w tym roku. Te środki pozwolą na utrzymanie komunikacji miejskiej, a dla mieszkańców oznacza to utrzymanie dotychczasowych cen biletów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj