Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Wodzisław Śląski: Czy będzie system rowerów miejskich?

Facebook Twitter

Czy będą rowery miejskie w Wodzisławiu? Miasto już w ubiegłym roku zapowiadało uruchomienie takiego systemu wraz z Radlinem.

fot. Łukasz Parylak/ jastrzebie.pl

W mieście miało się na początek pojawić 40 jednośladów, 8 kolejnych w Radlinie. Planowano powstanie 10 stacji, gdzie można by wypożyczyć i zostawić rower. Takie były plany.

Niestety na razie nic z nich nie wyszło – mówi prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca.

Do przetargu ogłoszonego przez nasze miasto, stanął przedsiębiorca, który chciał wykonać tego typu system rowerów miejskich w tej już najnowszej technologii. Niemniej jednak ilość środków, którą zażyczył sobie za wykonanie tej inwestycji, przekroczyła kilkukrotnie możliwości budżetu miasta. Przygotowujemy się do kolejnej próby podejścia do przetargu w roku 2020. środki na ten cel są zabezpieczone, zobaczymy czy uda nam się znaleźć rozwiązanie. Analizujemy dostępne rozwiązania na rynku, bo być może trzeba dokonać korekty w specyfikacji warunków przetargowych, tak żeby takie wypożyczalnie uruchomić.

Czy wiadomo jakie rowery miejskie miałby się pojawić w mieście, jak miałby działać system ich wypożyczania?

Może najłatwiej będzie odpowiedzieć na pytanie, kiedy poprawimy przetargową, bo dziś mówiłbym o tym, co poszukiwaliśmy w roku 2019. Technologie w przypadku rowerów miejskich zmieniają się bardzo dynamicznie. Gdybyśmy rozmawiali dwa lata temu, mówiło się przede wszystkim o stacjach dokujących. Nie o systemie SENSO. Dzisiaj, kiedy zobaczymy na wszystkie sprzęty jeżdżące, system się rozwija, technologia idzie bardzo mocno do przodu. Może się okazać, że to co planowaliśmy, za miesiąc, dwa będzie nieadekwatne. Poczekajmy na analizę specjalistów.

Pewne jest jedno, że nie zrezygnowano z pomysłu by rowery miejskie miały swoją stację także w Radlinie.

To jest nasza procedura przetargowa, natomiast rowery docelowo to nie tylko Radlin, mam nadzieję, w subregionie nad tym pracujemy, żeby ten system był spójny z punktu widzenia całego subregionu, żeby kiedyś docelowo, można było przemieszczać się rowerami pomiędzy naszymi miastami, gminami korzystając z różnych ścieżek rowerowych czy z Żelaznego Szlaku Rowerowego i po prostu pozostawiać je w miejscu, gdzie one nie są nam już potrzebne.

Jak zapowiedział w rozmowie z Radiem 90 prezydent Kieca, przetarg na wykonanie systemu rowerów miejskich w Wodzisławiu ma zostać ogłoszony w pierwszym kwartale tego roku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj