Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wodzisław Śląski nie kwapi się, by otwierać szkoły

Facebook Twitter

Nie wcześniej jak 1 czerwca otwarte zostaną: żłobek, przedszkola i szkoły w Wodzisławiu.

Choć rząd dał możliwość powrotu dzieci do placówek, władze tego miasta, z uwagi na ilość zachorowań w województwie śląskim, są ostrożne w podejmowaniu decyzji o możliwości prowadzenia zajęć dla najmłodszych mieszkańców:

To, co się dzieje w tej chwili, jeśli chodzi o stopień zachorowalności w naszych jednostkach, które otworzyliśmy, niestety zaczynają nam się pojawiać źródła chorób, mamy osoby na kwarantannie. Mamy informacje też z innych miast i w momencie, kiedy uruchamiają przedszkola czy żłobki, to zaczynają się w tym momencie pojawiać tam osoby chore albo osoby z podejrzeniem choroby. Nie chcemy, żeby otwarcie przedszkoli czy szkół w Wodzisławiu wygenerowało jeszcze większą ilość osób chorych, czy zakażonych.

mówi Izabela Kalinowska, zastępca prezydenta Wodzisławia. Na razie dyrektorzy szkół sondują, jakie byłoby zainteresowanie rodziców możliwością skorzystania z opieki w żłobku, przedszkolu czy w podstawówkach dla uczniów najmłodszych klas. Podobnie, jeśli chodzi o zajęcia rewalidacyjne dla uczniów z klas integracyjnych.

Te wymogi są dosyć podobne, jeśli chodzi i o żłobki, i o przedszkola i klasy 1-3. Bezpieczna tzw. społeczna odległość 2 metry. Usunięcie tzw. miękkich zabawek, wszystkie pluszaki, wszystko co nie da się wyprać, czy zdezynfekować. Zwinięcie wszystkich wykładzin, miękkich materiałowych rzeczy leżących na podłodze.  Na salę w żłobku ma być nie więcej niż 12 dzieci. Tych wytycznych jest bardzo dużo.

To nie będzie żłobek, przedszkole czy szkoła, które pamiętamy sprzed pandemii

– dodaje Izabela Kalinowska i jak mówi:

To ma być placówka działająca w trybie awaryjnym, jako pomoc dla tych rodziców, którzy muszą wrócić do pracy, a nie mają z kim zostawić swoich pociech

Uczniowie, którzy ewentualnie by przychodzili do szkoły, mieliby częściowo zajęcia opiekuńcze. Tę opiekę świadczyliby nauczyciele na przykład świetlic. Zajęcia dydaktyczne prowadziliby oczywiście nauczyciele, którzy już prowadzą zajęcia w szkole. (…) Byłyby to zajęcia mające na celu zabezpieczyć to dziecko na czas, kiedy rodzic musi wrócić do pracy. Nie jest to w pełni funkcjonująca szkoła. Bo są tam takie same obostrzenia, nie ma możliwości grania w gry planszowe na jednym stoliku.

Konsultacje z nauczycielami dla 8-klasistów oraz uczniów klas 4-7 w Wodzisławiu też wrócą najwcześniej 1 czerwca.

Zobacz również:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2021