Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wodzisław Śląski: Projekt rozbudowy Balatonu jest gotowy

Facebook Twitter

Projekt rozbudowy Balatonu jest gotowy. Teraz czas na pozyskanie środków na realizację inwestycji. Pracę podzielono na dwa etapy. Niewykluczone, że w przyszłym roku kąpielisko będzie nieczynne z powodu prowadzonych prac.

Miasto posiada aktualną dokumentację projektową na zagospodarowanie całego terenu wokół ośrodka, budowę prysznicu, toalet, całego systemu umożliwiającego funkcjonowanie ośrodka. Koszt to około 5 milionów złotych. W wakacje ukończyliśmy dokumentację na kompleksową przebudowę drogi od wjazdu od szpitala z parkingami – kwota to około 4 miliony złotych.

– mówi Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia.

fot. UM Wodzisław

Radio 90: Skąd w takim razie władze miasta chcą pozyskać środki na rozbudowę ośrodka?

Jeżeli chodzi o etap pierwszy, czyli drogę, która w ogóle jest konieczna, żeby rozpocząć jakiekolwiek prace nad Balatonem, chciałbym do tego celu wykorzystać Fundusz Inicjatyw Samorządowych, w tym celu zgłosiłem już odpowiednie dokumenty do województwa. Jeżeli otrzymamy środki na ten cel, wtedy rada miasta będzie decydować, czy dane zadanie inwestycyjne utworzy. Natomiast jeżeli chodzi o drugi etap, ten projekt zgłosiłem do Krajowego Funduszu Odbudowy, czekamy na wytyczne tego funduszu. Jeżeli nie z tego funduszu, to powstają nam kolejne trzy ścieżki: Fundusz Inicjatyw Samorządowych – wersja konkursowa, Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – dla infrastruktury turystycznej,  jeżeli nie to partnerstwo publiczno-prywatne.

fot. UM Wodzisław

Radio 90: Co dokładnie zmieni się na terenie Balatonu?

Oprócz wykonania drogi mówimy tu o wykonaniu ponad 115 miejsc postojowych, oświetlenie drogi, monitoring, który jest niezbędny, mijanki, które usprawnią ruch. Przede wszystkim wykonanie całej infrastruktury niezbędnej czyli sieć kanalizacyjna, wodociągowa, teletechniczna, energetyczna. Stąd ten projekt ma wartość 4 miniony złotych. Jeżeli chodzi o drugi etap, mówimy tu o postawieniu czterech budynków kubaturowych wokół Balatonu, w których znalazłyby się toalety, prysznice, miejsce na małą gastronomię, miejsca dla ratowników, przebudowanie pomostów, tak abyśmy mięli ośrodek sportów wodnych z prawdziwego zdarzenia.

fot. UM Wodzisław

Niewykluczone, że w przyszłym roku kąpielisko będzie nieczynne z powodu prowadzonych prac.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 maja 2022