Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wodzisław Śląski: Wpłynęło prawie 60 wniosków w ramach konsultacji na temat budownictwa mieszkaniowego

Facebook Twitter

Prawie 60 wniosków wpłynęło w ramach konsultacji społecznych dotyczących budownictwa mieszkaniowego w Wodzisławiu. Zostały ogłoszone po dyskusji, jaka rozpoczęła się w mieście, kiedy władze Wodzisławia ogłosiły zamiar wybudowania na osiedlu Batory dwóch budynków komunalnych.

Mieszkańcy tej okolicy stanowczo sprzeciwiają się inwestycji, mówiąc „nie” m.in. wycince drzew, jaka byłaby konieczna, by mieszkania mogły powstać. Odpowiadano np. na pytania o to, czy mieszkańcy są za rozwojem budownictwa w swojej dzielnicy, wskazali o którą część miasta chodzi; było też pytanie o dwa miejskie tereny, gdzie budownictwo wielorodzinne mogłoby być rozwijane, czyli osiedle Batory i ulicę Skrzyszowską.

Zdecydowana większość osób, które wzięły udział w konsultacjach, bo aż 48 z 55, było „za” rozwojem miasta poprzez nowe budownictwo wielorodzinne; 7 mieszkańców było „przeciw”. Cztery z tych osób podkreśliło, że rozwój jest ważny, ale trzeba pamiętać o istniejącej przestrzeni, środowisku naturalnym i uniknięciu wycinki drzew; kilku mieszkańców zwróciło uwagę, że mieszkania powinny być przeznaczone dla tych, których nie stać na wynajem lub kupno; 4 osoby podkreśliły, że rozwój budownictwa musi współgrać z rozwojem ekonomicznym i gospodarczym miasta, dlatego też władze Wodzisławia powinny zadbać o nowych inwestorów.

Osoby biorące udział w konsultacjach najczęściej wskazywały na dzielnicę Jedłownik Szyb jako tę, w której mieszkania komunalne mogły powstać; ponadto rekomendowano Stare Miasto, Nowe Miasto, Wilchwy, Trzy Wzgórza, Kokoszyce. Kilka razy wskazywano, że budować należy tam, gdzie nie ma konieczności wycinki drzew, na pustych terenach i raczej na obrzeżach miasta. Z dwóch wskazanych działek 30 osób wskazało osiedle Batory; 10 – ulicę Skrzyszowską, 34 respondentów jest „za” rozwojem Batorego; 19 jest „przeciw”.

Konsultacje trwały od 16 listopada do 3 grudnia. Swoje opinie mieszkańcy zgłaszali w czasie spotkań z prezydentem w poszczególnych dzielnicach, przez formularz internetowy, mailem, ale też bezpośrednio w urzędzie. Były drugim krokiem, po debacie społecznej, w którym wodzisławianie zostali zapytani o zdanie w tej sprawie. Teraz władze miasta będą analizować zebrane opinie, by zdecydować w jakim kierunku rozwijać budownictwo mieszkaniowe.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 grudnia 2022